PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
JORDANIA I IZRAEL

Dzień 1 - 11.02.2023
Zbiórka na lotnisku w Berlinie . Przylot do Tel Avivu. Przejazd do hotelu w Betlejem- zakwaterowanie,   obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

Dzień 2 - 12.02.2023 - BETLEJEM
Po śniadaniu wyruszymy do BETLEJEM:  Bazylika Narodzenia Pańskiego – w jej podziemiach znajduje się grota – miejsce narodzenia Jezusa, poświadczone wielowiekową tradycją i w źródłach pisanych. Grota Mleczna - miejsce, w którym Maryja z Józefem i Dzieciątkiem ukryli się przed ucieczką do Egiptu. Dzisiaj natomiast uzdrawiające właściwości skały, z której jest zrobiona, są podstawą zawierzenia wielu niepłodnych matek. Pole Pasterzy /Bajt Sahur/ - miejsce w którym anioł ogłosił pasterzom narodzenie Jezusa. 
Ain Karem: Kościół Św. Jana Chrzciciela - miejsce narodzenia Jana Chrzciciela. Kościół Nawiedzenia  w miejscu, gdzie Maryja odwiedziła swoją kuzynkę Elżbietę, gdy ta oczekiwała przyjścia na świat Jana.

Dzień 3 - 13.02.2023 - JEROZOLIMA
Po śniadaniu - realizacja programu: Jerozolima.
Na początek Góra Oliwna i kościół Pater Noster - miejsce, w którym Chrystus uczył apostołów Modlitwy Pańskiej. Panorama starej Jerozolimy ze Wzgórzem Świątynnym – gdzie obecnie mieszczą się miejsca święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Przejście tzw. trasą Niedzieli Palmowej do kościoła Dominus Flevit - kaplicy na zboczu Góry Oliwnej, w miejscu, gdzie Jezus Chrystus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. Przejście do Kościoła Wszystkich Narodów znajdującego się w Ogrodzie Oliwnym. Powrót do Betlejem, obiadokolacja i nocleg. 

Dzień 4 - 14.02.2023 – GALILEA: Hajfa – Góra Tabor – Kana - Nazaret
Po śniadaniu- realizacja programu:
Hajfa: Góra Karmel - kościół Stella Maris przy opactwie Karmelitów Bosych, poświęconym Najświętszej Marii Pannie Gwieździe Morza. Sanktuarium poświęcone jest Świętej Rodzinie i prorokowi Eliaszowi. Tutaj narodził się zakon Karmelitów. Przejazd pod ogrody Bahaitów - panorama z zewnątrz.
Kana Galilejska: miejsce, w którym Jezus Chrystus dokonał swojego pierwszego cudu przemiany wody w wino na godach weselnych. Góra Tabor - Bazylika Przemienienia Pańskiego - miejsce przemienienia Jezusa. Trzej apostołowie ujrzeli tu Pana rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem.
Nazaret: Bazylika Zwiastowania - jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Bazylika stoi na miejscu, w którym Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, iż stanie się Matką Syna Bożego. Kościół św. Józefa - w tym w miejscu znajdował się warsztat ciesielski św. Józefa z Nazaretu. Do warsztatu przylegał dom, w którym wychowywał się i dojrzewał Jezus Chrystus. Nocleg i obiadokolacja w Galilei.

Dzień 5 -  15.02.2023 – JORDANIA: Dżarasz – Betania –Madaba
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na granicę z Jordanią. Przekroczenie granicy ze zmianą autokaru. Przejazd do ruin jednego z miast Dekapolis – Dżerasz, zwanego „Pompejami Wschodu” – największej, obok Petry, atrakcji Jordanii. Choć ocenia się, że zdecydowana większość ruin jest nadal pod ziemią, pozostałości antycznego miasta są imponujące. Największą świetność Jerash osiągnęło w czasach Aleksandra Macedońskiego, a potem w okresie panowania Rzymian aż po VIII w n.e. Po wejściu Bramą Południową podziwiać można niezwykłe, bo owalne forum, dwa teatry, nimfeum, imponującą świątynię Artemidy – patronki miasta, hipodrom, łuk triumfalny oraz ruiny kilkunastu kościołów z czasów Bizancjum, z pięknymi mozaikami podłogowymi.
Następnie przejazd do Betanii nad Jordanem – historycznym miejscu chrztu Jezusa i pierwszych chrześcijan nad rzeką Jordan. Zwiedzanie Madaby – słynącej z niezwykłych mozaiek z czasów bizantyjskich, w tym pochodzącej z VI w n.e. mapy Palestyny i Dolnego Egiptu w kościele Św. Jerzego.Przejazd do hotelu w Madabie na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6 - 16.02.2023 – Jordania: Madaba – Góra Nebo - Macheront – Kerak - Petra
Śniadanie. Wizyta na Górze Nebo na skraju Wschodniego Brzegu, skąd w pogodny dzień można zobaczyć Morze Martwe, a nawet wieże kościołów Jerozolimy, z tego miejsca Mojżesz miał ujrzeć przed śmiercią Ziemię Obiecaną, do której nie dane było mu wejść. Jest to też jedno z domniemanych miejsc pochówku Mojżesza. Następnie MACHERONT - forteca Heroda Wielkiego, usytuowana na szczycie pustynnego wzgórza, miejsce przypuszczalnego męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Wyjazd na południe słynną malowniczą Droga Królewską, którą podążał prawdopodobnie Abraham w drodze z Mezopotamii do Kanaanu a następnie Mojżesz wiódł Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej.
Zamek krzyżowców w Karak – foto stop, ( w miarę możliwości czasowych zwiedzanie ). Dalszy przejazd do Petry. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 - 17.02.2023 - Petra - WADI RUM - Akaba
Po śniadaniu zwiedzanie Petry, „różowego miasta Nabatejczyków”, wykutego w skałach. Droga do Petry wiedzie przez niewiarygodnie wąski i kręty wąwóz – szczelinę skalną, o dł 1,2 km i ścianach, sięgających miejscami 200m, zwany Siq. Najbardziej znaną i efektowną budowlą Petry jest grobowiec, zwany Skarbcem, a także Klasztor, amfiteatr, grobowce królewskie, i in. (przejażdżka konna podczas zwiedzania ruin miasta). Następnie przejazd do WADI RUM – urzekającego jednymi z najpiękniejszych pustynnych krajobrazów na świecie, które opisywał m.in. Lawrence z Arabii - przejażdżka jeep safari ( 2-3 H), podczas której podziwiać można niezwykłe formacje skalne z wyrytymi inskrypcjami Nabatejczyków i plemion beduińskich. Pustynia była plenerem wielu filmowych produkcji, m.in. Star Wars, Marsjanina, Lawrence’a z Arabii, Czerwonej Planety, Transformers czy Prometeusza. Od 2011 roku Wadi Rum wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do hotelu w Akabie. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8 – 18.02.2023 – IZRAEL: Morze Martwe
Po śniadaniu, przejazd na grancie. Przekroczenie granicy : jordańsko- izraelskiej  na przejściu Aqaba - Eilat. Podczas przekraczania granic nastąpi  zmiana autokarów, samo przejście graniczne trzeba będzie pokonać  pieszo. Następnie przejazd do Czerwonego Kanionu spacer po wąwozie. Przejazd w kierunku Betlejem, z postojem nad Morzem Martwym – leżącym w najgłębszym zakątku Ziemi, blisko 400 m poniżej poziomu morza, dzięki dużemu zasoleniu woda leczy i goi. W miarę możliwości czas wolny w Ein Bokek na kąpiele i relaks. Zakwaterowane i nocleg w Betlejem.

Dzień 9 -  19.02.2023  - JEROZOLIMA
Po śniadaniu przejazd do Jerozolimy. Ściana Płaczu - jedyna ocalała pozostałość po wielkiej Świątyni Jerozolimskiej, w której, jak wierzą Żydzi, złożone była Arka Przymierza i tablice z X-ciorgiem Przykazań - najświętsze miejsce judaizmu. Kościół św. Anny (wg tradycji miejsce narodzenia Marii), Sadzawka Betesda. Via Dolorosa – Droga Krzyżowa- droga, którą przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. Bazylika Grobu Świętego - świątynia na której obszarze znajdują się ostatnie stacje drogi krzyżowej – miejsce śmierci i złożenia do grobu a także zmartwychwstania Pańskiego. Powrót do hotelu obiadokolacja i nocleg .

DZIEŃ 10 - 20.02.2023 – wylot z Tel Avivu
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Berlina ( 12.10 – 15.45 ). Koniec pielgrzymki.

Termin: 11-20.02.2023

Cena: 1870 PLN + 1000  USD

Cena pielgrzymki obejmuje:
bilety samolotowe do i z Tel Avivu liniami Ryanair, bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany 20 kg 
transfery na miejscu klimatyzowanym autokarem 
zakwaterowanie w hotelach 3* i 4*,  wyżywienie HB: śniadania i obiadokolacje
pilot oraz lokalni przewodnicy anglojęzyczni 
ubezpieczenie NNW, KL i od chorób przewlekłych, bagaż oraz składki na fundusze turystyczne TFP i TFG 

Cena pielgrzymki nie obejmuje:
biletów wstępów do zwiedzanych atrakcji oraz wiz turystycznych - 280 USD (obligatoryjne) 
Transportu na lotnisko w Berlinie
obiadów, napojów do obiadokolacji, ewentualnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, ewentualnych kosztów testów na COVID-19 potrzebnych do wjazdów do poszczególnych krajów 

Informacje dodatkowe: 
W programie przewidziana jest codzienna Msza święta i czas na modlitwę. W zależności od miejscowych uwarunkowań (np. święta żydowskie itp.) lub godziny przylotu samolotu kolejność odwiedzanych miejsc może być inna niż opisana w ramowym programie pielgrzymki.
Miejsce oraz godzina wylotu może ulec zmianie.
Koszty biletów wstępu oraz zwyczajowych napiwków, a także kosztów fakultatywnych regulujemy u pilota lub na lotnisku do przedstawiciela z biura.
Paszport musi posiadać ważność minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki. Paszport nie może zawierać pieczątek libańskich oraz syryjskich.
Należy śledzić bieżącą sytuację epidemiologiczną na świecie. Organizator zastrzega prawo do zmiany programu, odwołania lub przesunięcia wyjazdu w przypadku ograniczeń narzuconych przez władze państwowe.
Kontakt: Ks. Jan Klinkowski, tel. 609302649; e-mail: jon.klinkowski@wp.plStambuł – Polonezköy – Bursa - Pergamon - Izmir – Efez – Maryemana – Selczuk – Pamukkale – Priene – Didima – Fethiye - Myra – Antalya

  

PROGRAM:

1 dzień – przelot do Turcji  
Zbiórka na lotnisku we Wrocławiu. Wylot do Stambułu o godz. 8.45 (z przesiadką w Warszawie). Przylot do Stambułu o godz.16.25. Formalności wizowo-paszportowe. Panoramiczny objazd miasta. Transfer do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień – Stambuł ( Konstantynopol )
Śniadanie, zwiedzanie Stambułu – największego miasta Turcji, pięknie położonego nad Bosforem i łączącego Europę i Azję.  Stambuł to dawny Konstantynopol – stolica Bizancjum – Cesarstwa   Wschodniorzymskiego i Kościoła Wschodniego, a następnie państwa otomańskiego. Liczne zabytki miasta świadczą o jego bogatej historii i kulturze. Program zwiedzania obejmuje: pałac cesarski Topkapi, Błękitny Meczet, kościół – muzeum Hagia Sofia, Hipodrom, podziemną cysternę, Złoty Róg, kryty bazar. Dzielnice Pera i Galata. Msza Św. w kościele katolickim. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień –  stambuł – PolonezköY – Bursa - Bergama
Msza Sw. w hotelu. Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do POLONEZKOY, czyli Adampola – to osada polskich imigrantów, założona w połowie XIX wieku z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego, położona na obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Adampol stał się nie tylko miejscem azylu dla polskich emigrantów, ale także ośrodkiem działalności politycznej polskiej emigracji. Kontynuujemy naszą podróż na południowe wybrzeże Morza Marmara do BURSY. Miasto założone pod koniec III wieku p.n.e. przez króla Bitynii Prusjasza I pod nazwą Prusa. W 1326 roku zdobyte przez Osmanów. jako Bursa stało się pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego, stąd wiele interesujących zabytków z tego okresu. Bursa to również ośrodek sportów zimowych na stokach góry Uludag (według starożytnych Greków Olimp, najwyższy szczyt gór sięga 2543 m n.p.m). Zwiedzanie Bursy – m.in. Zielony Meczet wybudowany w pocz. XV w. na zlecenie sułtana Mehmeda I. Nazwa pochodzi z niebiesko-zielonych płytek dekorujących wnętrze.  Meczet jest kulminacją wczesnego stylu osmańskiego przez poziom mistrzostwa technicznego oraz estetycznego i jako taki został wpisany na Listę Światowego Dzieciństwa UNESCO. Przejazd do Bergamy; obiadokolacja i nocleg.

4 dzień –  Pergamon - Izmir - Kusadasi
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie Pergamonu – stolicy potężnego Królestwa Pergamonu, później rzymskiej prowincji, gdzie znajdował się monumentalny Ołtarz Zeusa, utożsamiany z „tronem szatana” z Apokalipsy ( dziś jego rekonstrukcja znajduje się w Berlinie); jeden z „siedmiu Kościołów Apokalipsy”.  Tu wynaleziono pergamin i stworzono jedną z największych bibliotek starożytności, konkurującą nawet z aleksandryjską. Zwiedzanie ruin Akropolu antycznego miasta oraz Czerwonej Bazyliki z czasów bizantyńskich. Przejazd do Izmiru. Starożytna Smyrna była zawsze ważnym miastem portowym. Urodził się tu twórca Iliady i Odysei – Homer. Po zniszczeniach, założone ponownie przez Aleksandra Wielkiego na wzgórzu Pagus. Smyrna wymieniana jest wśród kościołów Apokalipsy. Jednym z pierwszych biskupów- męczenników był Św. Polikarp, uczeń św. Jana Ewangelisty i mistrz duchowy św. Ireneusza z Lyonu, zginął na miejscowej arenie w 155 roku. Jego relikwie przechowywane są w kościele pod jego wezwaniem. Msza Sw. w jednym z chrześcijańskich kościołów. Przejazd do pięknego, nadmorskiego kurortu Kusadasi; obiadokolacja i nocleg.

5 dzień – Maryemana – Efez – Selçuk
Śniadanie. Przejazd do Maryemana – Sanktuarium Domku Matki Bożej, miejsce, gdzie Maryja spędziła ostatnie lata swojego życia pod opieka Św. Jana. Msza Św. Następnie zwiedzanie Efezu – najlepiej zachowane antyczne miasto w basenie Morza Egejskiego, gdzie znajdował jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – Artemizjon – świątynia Artemidy. Miasto związane z początkami chrześcijaństwa – dwa lata działał tu Św. Paweł nauczając i pisząc m. in. dwa listy do Koryntian, list do Galatów i list do Filipian. W Efezie przebywał także Św. Jan Ewangelista z Matką Bożą. W 431 r. odbył się tu trzeci sobór powszechny, uznający Maryję matką Boga ( Theotokos). Dziś dzięki pracom wykopaliskowym i rekonstrukcyjnym Efez zadziwia swoim ogromem i śladami dawnego bogactwa. Zwiedzanie Selçuku – ruiny Bazyliki Św. Jana z miejscem grobu Św. Jana Ewangelisty, a także twierdza seldżucka i meczet Isa Beja. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień – Priene – Didima - Fethiye
Śniadanie, wykwaterowanie, a następnie przejazd do PRIENE, które uważane jest za jedno z najlepiej przebadanych starożytnych miast greckich, niegdyś położone u ujścia rzeki Meander, a dziś oddalone od morza. Miasto miało być założone ok 1000r.p.n.e. przez Amazonki. W jego rozwoju zapisali się Mauzolos z Halikarnasu oraz Aleksander Wielki, który nakazał zbudować tu dla siebie willę. Były tu świątynie Zeusa, Demeter a przede wszystkim świątynia Ateny Polias z ogromnym posągiem Ateny bitym na monetach tego miasta, będącym kopią posągu z Partenonu w Atenach.Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości ulic z portykami i stoami, budynków publicznych i prywatnych oraz świątyń.  Następnym miejscem na naszej trasie będzie DIDIMA. Znajdują się tam ruiny świątyni Apollina zbudowanej w VIII wieku p.n.e , znanej w całym starożytnym świecie, a która sławą ustępowała tylko Apollinowi delfickiemu. Wyrocznia upadła dopiero po edykcie cesarza Teodozjusza z 392 roku, zakazującym pogańskich kultów. Przejazd do hotelu w okolicach FETHIYE. Obiadokolacja i nocleg.

7 dzień – Myra – Antalya
Śniadanie, wykwaterowanie. Następnie przejazd do Demre – dawna MYRA, której biskupem był w IV w. Św. Mikołaj. Zwiedzanie kościoła, z czasów bizantyńskich z miejscem grobu Św. Mikołaja. Turystów przyciągają także unikalne wykute w skale grobowce likijskie i dobrze zachowany teatr z czasów rzymskich. Dalszy przejazd malowniczą nadmorską trasą u stóp góry Olimpos do hotelu w okolicach Antalyi. Obiadokolacja i nocleg.

8 dzień –Pamukkale
Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Pamukkale – zwane „Bawełniany Zamek” – śnieżnobiałe terasy trawertynowe, utworzone przez spływającą  od tysiącleci ciepłą, silnie zawapnioną wodę; zwiedzanie Hierapolis – antycznego uzdrowiska, odwiedzanego podobno przez Kleopatrę – ruiny miasta i jednej z największych starożytnych nekropoli w Azji Mniejszej. Wśród ruin znajduje się Martyrum, gdzie złożono Św. Filipa – towarzysza pierwszej wyprawy Św. Pawła. Przejazd do hotelu w ok. Izmiru, obiadokolacja i nocleg.

9 dzień – przelot do Polski
Wczesne śniadanie, transfer na lotnisko w Stambule ( 500 km). Wylot do Polski o odz.17.20 (z przesiadką w Warszawie). Przylot do Wrocławia o godz.20.50

TERMIN: 10.05 – 18.05.2022

CENA:
grupa min.19 os. – 2450 zł + 720 euro

CENA ZAWIERA:  przelot samolotem, 8 noclegów w hotelach 3*/4*,  transport klimatyzowanym autokarem, wyżywienie - śniadania i obiadokolacje, polski pilot, przewodnik turecki, ubezpieczenie,  wiza turecka.
CENA NIE ZAWIERAbiletów wstępów do zwiedzanych obiektów oraz obowiązkowych napiwków100 EUR, transferu na/z lotnisko w Polsce, napojów do obiadokolacji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CYPR

Śladami Św. Pawła Apostoła

Cypr:  wyspa  na Morzu Śródziemnym,  zwana Wyspą Afrodyty, podzielona na 2 części: południową, zajmowaną przez prawosławnych Greków i północną, zajmowaną przez Turków, wyznawców islamu. Wspaniała przeszłość Cypru związana jest z kultem bogini Afrodyty. Miała wyłonić się ona z morskiej piany w Petra tou Romiou, niedaleko Pafos. Już w starożytności kult bogini miłości przyciągał tu przybyszów z całego świata, tak jak dzisiaj przyciągają turystów piękne plaże i czyste morze. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, zwłaszcza okolice Limassol, jednak warto wybrać się w głąb wyspy, gdzie oglądać można typowe tradycyjne cypryjskie wsie. W licznych klasztorach i świątyniach znaleźć można świadectwo dawnych czasów. Na Cyprze panuje typowy śródziemnomorski klimat z upalnym latem. Słońce, czyste plaże i błękitne morze sprzyjają uprawianiu wodnych sportów, a pobliskie góry Troodos są idealne dla amatorów pieszych wypraw. Turystów przyciągają tu również liczne starożytne zabytki, miedzy innymi w Pafos, Kourion, Amathus. Fascynująca jest podzielona stolica wyspy -  Nikozja.
Kiedy po raz pierwszy Sw. Paweł wyruszył w Antiochii w podróż misyjną w towarzystwie Barnaby, pierwszym celem była ojczyzna Barnaby – Cypr. Apostołowie nie nawrócili cypryjskich Żydów, ale przekonali do nowej wiary rzymskiego prokonsula Sergiusza Pawła. W ówczesnej stolicy wyspy Pafos, znajduje się pręgierz, przy którym ubiczowano św. Pawła Apostoła Podczas planowania drugiej podróży misyjnej drogi apostołów rozeszły się. Święty Barnaba wrócił do ojczyzny, by głosić Ewangelię. Został za to ukamienowany (57 r.), a jego męczeńska śmierć stała się fundamentem Kościoła cypryjskiego. Odkrycie grobu apostoła w V wieku i odnalezienie jego relikwii pozwoliło temu Kościołowi uzyskać autokefalię, czyli samodzielność w strukturach Kościoła powszechnego. Miejsce męczeństwa świętego – antyczna Salamina – stało się stolicą arcybiskupów, zwierzchników założonego przez Barnabę Kościoła.
Bliskość Ziemi Świętej sprawiła, że na Cyprze znajdziemy wiele ewangelicznych odniesień. Na półwyspie Karpasia znajduje się klasztor św. Andrzeja – ślad obecności tego apostoła. W Larnace (starożytnym Kition) silna jest tradycja św. Łazarza, który tutaj miał żyć po wskrzeszeniu. W miejscowej katedrze czczone są jego relikwie, a ich autentyczność potwierdza odnaleziony w krypcie sarkofag z greckim napisem „Przyjaciel [Pana]”. W klasztorach Stavrovouni i Omodos oraz w kościele w Lefkarze przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, pozostawione na Cyprze przez wracającą z Jerozolimy św. Helenę.


program Pielgrzymki:

1 dzień: Przelot na Cypr
Zbiórka na lotnisku Pyrzowice o godz. 20.00. Wylot na Cypr o godz. 22.10 przylot do Larnaki o godz. 00.30. Po odprawie i odebraniu bagaży, transfer hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg. ( Bez obiadokolacji ).

2 dzień:  Limassol - Omodos
Póżne śniadanie. Zwiedzanie Limassol – głównego portu i ośrodka turystycznego greckiego Cypru, czas wolny. Wizyta w wiosce Omodos – zwiedzanie kościoła, w którym znajduje się relikwia Krzyża Świętego oraz degustacja doskonałych win w lokalnej winiarni, czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg

3 dzień: Pafos – Perta tou Romiou - Kurion
Śniadanie. Wycieczka całodzienna  pierwszą atrakcją wycieczki jest Pafos z zabytkami z czasów antycznych, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO: pręgierz św. Pawła i park archeologiczny z mozaikami (dom Dionizosa). Przejazd do Petra tou Romiou - miejsca, gdzie, jak głosi legenda, wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości - Afrodyta. Krótki postój na zdjęcia. Dalej trasa wiedzie do Kourion, zwiedzanie świetnie zachowanego starożytnego amfiteatru, którego architektura i świetna akustyka robią niezapomniane wrażenie oraz domu Eustoliosa z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Góry Troodos – Kykkos - Lania
Śniadanie. Wycieczka całodzienna w góry TROODOS. Nieskażona przyroda, piękne krajobrazy oraz nadzwyczaj gościnni i otwarci mieszkańcy to tylko namiastka tego, co mają do zaoferowania góry Troodos. Trasa wycieczki biegnie pod najwyższy szczyt Cypru – Olimp (1952 m npm). Szczyt porastają czarne sosny w kształcie parasoli, a zimą szczyt pokrywa warstwa śniegu. W programie wizyta w najbogatszym i najsłynniejszym klasztorze na Cyprze – Kykkos. W klasztorze znajduje się ikona Matki Bożej, pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami, przypisywana Św. Łukaszowi.Przejazd do Troni – miejsca pochówku pierwszego prezydenta Cypru Makariosa, przy którym czuwają żołnierze. Odwiedzimy również wioskę Lania lub Kalopanayiotis, które słyną z tradycyjnych wyrobów oraz charakterystycznej architektury - tradycyjnych kamiennych domów, wąskich brukowanych uliczek. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: Nikozja
Powrót do hotelu. Wycieczka do Nikozji – „podzielonego miasta”, gdzie wciąż widoczny jest konflikt grecko-turecki. Podczas zwiedzania będzie można poznać dzisiejszą sytuację mieszkańców stolicy. Zwiedzanie obejmuje miasto greckie, a także przekroczymy granicę by zobaczyć strefę demarkacyjną oraz zabytkową część Nikozji, która znalazła się po stronie tureckiej. W XVI w. Nikozja została otoczona potężnymi murami. Dziś Mur Wenecki otacza urokliwe Stare Miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Wędrówka ulicami starej Nikozji jest zarazem piękną wędrówką w czasie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień:  Cypr Północny
Śniadanie. Całodzienna wycieczka: Cypr Północny: KYRENIA – Salamina - Famagusta
Wycieczka dla osób, które chcą poznać niedostępne do niedawna tereny Cypru, które znajdują się pod turecką okupacją w ramach Republiki Cypru Północnego. Po przekroczeniu granicy (wymagany paszport lub dowód osobisty) rozpoczyna się zwiedzanie północnej części Cypru, gdzie Turcy stworzyli oddzielny kraj – Turecką Republikę Cypru Północnego z własnym rządem, konstytucją, własną flagą i stolicą w Kyrenii. Przejazd do Famagusty, odwiedzimy historyczne centrum Famagusty, gotycką katedrę Św. Mikołaja, nie bez powodu nazywaną cypryjską katedrą Notre Dame, a także wypoczynkową dzielnicę Varos, zwaną „miastem-widmo”, ponieważ przez długie lata po zajęciu przez Turków pozostaje niezamieszkana. Przejazd do Salaminy – w czasach starożytnych głównego portu Cypru. Zobaczymy pozostałości miasta z czasów greckich i rzymskich za wspaniale zachowanym amfiteatrem. Wizyta w klasztorze Św. Barnaby, gdzie miał być pochowany towarzysz podróży misyjnych Sw. Pawła. Następnie przejazd na północ i zwiedzanie ruin średniowiecznego opactwa Bellapais, skąd roztacza się wspaniały widok na północne wybrzeże. Ostatnim punktem programu będzie Kyrenia - piękne miasteczko portowe, otoczone górami Pentadaktylos. Nad brzegiem morza znajduje się imponujący fort z czasów weneckich. W lochach twierdzy znajduje się wrak okrętu (jeden z najstarszych na świecie), który zatonął u wybrzeży miasta i został odnaleziony dopiero w 1967 r. Po powrocie do hotelu obiadokolacja. Nocleg

7 dzień:
Śniadanie. Wypoczynek, czas na zakupy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

8 dzień: Larnaka – wylot do Polski
Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd do Larnaki. Spacer po zabytkowej i nadmorskiej części Larnaki - kościół sw. Lazarza (z jego relikwiami), kościół Angeloktisti z mozaikami z VI w., spacer promenadą Finikudes. Czas wolny. Transfer na lotnisko, wylot do Katowic o godz. 17.25. Przylot o godz. 21.35.

Termin: 15.02 – 22.02.2019

CENA:
Cena dla grupy min. 30 os.: 1870 zł + 420 euro
Cena dla grupy min. 35 os.: 1790 zł + 400 euro

 

Cena zawiera: przelot samolotem Wizzair z Katowic do Larnaki, 7 noclegów w hotelu 3* z wyżywieniem HB ( śniadania i obiadokolacje w formie bufetu) w Limassol, napoje do obiadokolacji – woda i wino, transfery, wycieczki zgodnie z programem wraz z biletami wstępu.

Cena nie zawiera: obligatoryjnych napiwków dla obsługi ( 20 EUR ), wydatków osobistych, dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy i następstw chorób przewlekłych; wycieczek fakultatywnych.

Uwaga ! cena została skalkulowana w oparciu o aktualną cenę przelotów. Cena może się zmienić zależnie od taryf przewoźnika i nie jest zagwarantowana do momentu wykupu biletów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pielgrzymka do ZIEMI ŚWIĘTEJ
01.02 – 08.02.2019

1

 

1 dzień: wylot do Tel Avivu - CEZAREA NADMORSKA – GÓRA KARMEL - NAZARET
Zbiórka o godz. 3.30, Wyjazd na lotnisko Balice o godz. 4.00 Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot z do Tel Avivu o godz. 10.20. Przylot do TLV o godz. 14.45. Odprawa paszportowa. Wyjazd z lotniska do ruin Cezarei – rzymskiej stolicy prowincji Judei w czasach Jezusa – postój nad morzem przy starożytnym akwedukcie. Następnie przejazd do Hajfy. Wizyta na Górze Karmel w Sanktuarium Stella Maris, z Kościołem Najświętszej Maryi Pani Karmelu oraz Grotą Eliasza. Msza Święta. Przejazd do Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Nazarecie.

2 dzień: Galilea: Góra Tabor  – KANA - Nazaret
Sniadanie. Wizyta na Górze Tabor – miejscu Przemienienia Pańskiego ( wjazd busami-taksówkami). Przejazd do Kany Galilejskiej – miejsca rozpoczęcia działalności i pierwszego cudu Jezusa - dla małżeństw możliwość  odnowienia przyrzeczeń. Powrót do Nazaretu – miejsca dzieciństwa Jezusa. Wizyta w Bazylice Zwiastowania. ( Msza Sw na Górze Przemienienia, w Kanie lub w Nazarecie). Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg

3 dzień:  J. Galilejskie – Góra Błogosławieństw - Tabgha –  Kafarnaum – Jerozolima
2Dzień rozpocznie się od Mszy św. na Górze Błogosławieństw. Następnie wizyta w Tabgha – Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu Św. Piotra. Następnie zwiedzanie Kafarnaum – ruiny miasta oraz kościół w miejscu domu Św. Piotra. Na zakończenie pobytu nad Jeziorem Galilejskim - rejs łodzią, a następnie możliwość skosztowania miejscowego przysmaku – tzw. ryby św. Piotra. Przejazd wzdłuż Doliny Jordanu do Jerozolimy.

4 dzień: JEROZOLIMA – BETLEJEM – AIN KAREM
Po śniadaniu przejazd do Betlejem – wizyta w Bazylice Narodzenia Pańskiego, Bazylice św. Katarzyny i Grocie Św. Hieronima. Msza Święta. Wizyta w Grocie Mlecznej i na Polu Pasterzy. Przejazd do Ain Karem: kościół Nawiedzenia i kościół św. Jana Chrzciciela. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

5 dzień:  JEROZOLIMA
Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto – zwiedzanie Meczetu Wniebowstąpienia, kościoła „Pater Noster”, panorama Doliny Cedronu i Starego Miasta ze Wzgórzem Świątynnym, na którym wznosi się obecnie Kopuła Skały zwana Złotym Meczetem Omara i meczet Al-Aksa; następnie spacer w dół wzgórza Drogą Niedzieli Palmowej do kościoła Dominus Flevit, Ogrodów Getsemani i Bazyliki Agonii (Wszystkich Narodów), Grota Zdrady, Grób NMP ( wg tradycji Kościoła Wschodniego). Przejazd na Górę Syjon do Opactwa Zaśnięcia i Wieczernika. Kościół św. Piotra In Galicantu. Dzielnica Ormiańska z katedrą Św. Jakuba. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg

 

6 dzień: JEROZOLIMA
3Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie – wizyta w Kościele Św. Anny (wg tradycji miejsce narodzenia Marii), Sadzawka Betesda, więzienie Chrystusa i miejsce biczowania; konwent Ecce Homo, przejście Drogą Krzyżową (Via Dolorosa) do Bazyliki Grobu Bożego. Czas wolny - nawiedzenie Golgoty i Grobu Pańskiego. Przejście pod Ścianę Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu, gdzie Żydzi opłakują zburzenie świątyni. Przejazd do hotelu w Jerozolimie. Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

7 dzień: : Betania – Miejsce chrztu nad Jordanem - Qumran – MORZE MARTWE - JERYCHO
Po śniadaniu wizyta w Betanii – zwiedzanie kościoła w pobliżu grobu Łazarza. Msza Święta. Przejazd przez Pustynię Judzką do miejsca chrztu nad Jordanem – dla chętnych odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie zwiedzanie Qumran – dawnej osady Esseńczyków, gdzie odnaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego. Postój nad Morzem Martwym – leżącym w najgłębszym zakątku Ziemi, ponad 400 m poniżej poziomu morza, dzięki dużemu zasoleniu woda leczy i goi. Czas wolny na kąpiele i relaks. Postój w oazie Jerycho – najstarszym mieście na świecie - mury miasta liczące ponad 8000 lat, drzewo Zacheusza – najstarsze na świecie, Góra Kuszenia. Przejazd przez Pustynię Judzką do Jerozolimy na kolację i nocleg.

8 dzień: Jerozolima – Tel Aviv - wylot do Polski
Śniadanie w formie pakietów. Przejazd na lotnisko w Tel Avivie. Odlot do Polski o godz. 06.30. Powrót do Krakowa o godz. 9.15.

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE.
Godziny lotów mogą ulec zmianie.

termin: 01.02 – 08.02.2019

Cena:  1650 zł + 490 USD

 

Cena zawiera:, przelot samolotem Kraków- Tel Aviv-Kraków liniami ELAL; opłaty lotniskowe; transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem; 7 noclegów w hotelach (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami); 7 śniadań, 6 obiadokolacji i obiad – ryba Św. Piotra w Galilei; bilety wstępu; opiekę pilota- przewodnika; ubezpieczenie: KL i NNW.

Cena nie zawiera: transferu na lotnisko w Krakowie i z powrotem, obligatoryjne napiwki dla obsługi 90 USD, napojów do obiadokolacji; dodatkowych ubezpieczeń od: kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych; dopłaty do pokoju jednoosobowego 650 PLN; wydatków osobistych.
Przy zapisie należy posiadać: paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki. Paszport nie powinien zawierać m.in. pieczątek syryjskich i libańskich, ale nie jest to warunek konieczny.

 

 

 

---

LIBAN

 

Podróż do źródeł – starożytne cywilizacje, początki chrześcijaństwa, narodziny islamu, szlakiem chwały i klęski wypraw krzyżowych

PROGRAM:

1 dzień

zbiórka na lotnisku Berlin-Tegel na 2 godziny przed wylotem. Wylot do Bejrutu o godz. 20.10. Przesiadka we Stambule 00.05/01.45. Przylot do Bejrutu o godz. 03.35 czasu miejscowego. Transfer do hotelu.

 

2 dzień: Bejrut

Śniadanie. Zwiedzanie BEJRUTU, zwanego niegdyś Paryżem Wschodu – zwiedzanie centrum, kościół Ojców Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, Pomnik Pokoju, Muzeum Archeologiczne, Pigeon Rock. Przejazd na   Corniche  - tętniący życiem deptak wzdłuż klifu nad brzegiem morza.  Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

3 dzień: Byblos - Harissa - JeitTa

Śniadanie. Zwiedzanie kompleksu historycznego w BYBLOS – w III tysiącleciu, będącego najważniejszym portem w regionie, a od X w p.n.e. głównym centrum fenickim, gdzie powstało alfabetyczne pismo fonetyczne, na podstawie którego powstał nowoczesny alfabet; teren wykopalisk obejmuje pozostałości z różnych okresów osadnictwa – od neolitycznych chat, przez groby królewskie, ruiny świątyń fenickich ( m.in. Baalat Gubal – opiekunki miasta ), pozostałości kolonii rzymskiej po średniowieczny zamek krzyżowców. Przejazd na Wzgórze Harrissy – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu. Groty Jeitta – olbrzymi, wielopoziomowy kompleks podziemnych jaskiń ze wspaniałą szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów o niezwykłych kształtach, spacer po górnej części, w sprzyjających warunkach przejażdżka łodzią po części dolnej . Powrót do hotelu w Bejrucie. Kolacja

 

4 dzień: Annaya - JARABTA - QUADISHA - BEKAA KAFRA - BASZARRA

Śniadanie. Wizyta w Annaya w Sanktuarium Św. Charbela – libańskiego mnicha maronity, pustelnika i uzdrowiciela. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia.   Jarabta - sanktuarium św. Rafki. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII - wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w Bekaa-Kafra - w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Przejazd malowniczą górską drogą do BCHARRE - rezerwatu ostatnich biblijnych cedrów. W miasteczku urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Podziwianie lasu cedrów libańskich, wspominanych w Starym Testamencie, wykorzystywanych do budowy wielkich obiektów sakralnych. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

5 dzień: Bekaa – Baalbek

Śniadanie. Przejazd w kierunku doliny Bekaa: obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Zwiedzanie BAALBEK – ośrodka kultu fenickiego Baala, greckiego Heliosa i rzymskiego Jowisza - zwiedzanie ruin świątyni Jowisza i świątyni Bachusa – zespół ruin z czasów rzymskich uważany jest za jeden z największych i najważniejszych na Bliskim Wschodzie ( wpisane na listę UNESCO ). Przejazd do Anjar: zwiedzanie ruin pałacu kalifów Umajadzkich odkrytych w latach 40 - ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalszy droga w kierunku Ksara - miasta, które już przez Rzymian wykorzystywane było do produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Kolacja. Nocleg.

6 dzień:   TYR - SYDON - MAGHDOUCHE

Śniadanie. Wyjazd na południe, aby zobaczyć pozostałości najważniejszych miast fenickich -Tyru i Sydonu. Tyr : ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon : zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Przejazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

7 dzień

Wylot o godz. 15.40. Przesiadka we Stambule 17.45/18.50. Przylot do Berlina o 20.45.

 

TERMIN: 08.07 – 14.07.2017

 

CENA: 2.650 zł + 640 USD

 

Cena obejmuje :

Przelot samolotem: Berlin-Bejrut-Berlin ( z przesiadką we Stambule ), transport komfortowym autokarem, 6 noclegów w hotelach *** – pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami, wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji, opieka pilota-przewodnika, przewodnik lokalny, ubezpieczenie NNW i KL, wiza libańska, bilety wstępu

 

Cena nie obejmuje :

obowiązkowych napiwków – 30 USD.

Transferu na lotnisko w BERLINIE

 

UWAGA!!!

Pilot nie oprowadza wewnątrz zwiedzanych obiektów i w muzeach.

Program jest ramowy - kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

UWAGA: w paszporcie powinno być miejsce na wizy i pieczątki graniczne. Nie może być wizy izraelskiej ani adnotacji o pobycie w Izraelu. Minimum dwa tygodnie przed wyjazdem należy w dostarczyć ksero paszportu.

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Cypr

Pielgrzymka śladami Św. Pawła Apostoła

Cypr był pierwszym miejscem, które odwiedzili św. Paweł Apostoł, a także Marek i Barnaba podczas pierwszej podróży misyjnej w roku 45 po Chrystusie. Przybyli do portu w Salaminie, skąd apostołowie Barnaba i Paweł wyruszyli, by przemierzyć całą wyspę. Ich przewodnikiem w podróży był Heraklidos, którego wkrótce przekonali do przyjęcia wiary w Chrystusa i ochrzcili. Dziś w górach Troodos, w wiosce Kalopanayiotis, znajduje się klasztor św. Jana wybudowany w miejscu chrztu pierwszego Cypryjczyka, św. Heraklidosa. Gdy Paweł dotarł do Pafos, miejscowości znajdującej się na zachodzie wyspy, udało mu się nawrócić rzymskiego prokonsula Sergiusza Pawła. Dzięki temu Cypr został pierwszym krajem, prowincją wchodzącą w skład Imperium Rzymskiego, której namiestnik był chrześcijaninem. Jak podają Dzieje Apostolskie, za dalsze szerzenie kultu chrześcijaństwa, został jednak pojmany i skazany na 39 uderzeń biczem. Pamiątką po tym jest tzw. pręgierz św. Pawła – kolumna stojąca wśród pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku w Pafos. Na Cyprze spotyka się również ślady innych świętych: Św. Barnaby, który pochodził z tej wyspy i tu później został pochowany, św. Łazarza, który był pierwszym biskupem cypryjskiej Larnaki, a także Łukasza, Jana, Andrzeja.

program Pielgrzymki:

 

1 dzień: przylot do Larnaki

Zbiórka i przejazd na lotnisko Pyrzowice, wylot na Cypr o godz. 06.00 przylot do Larnaki o godz. 10.15. Po odprawie i odebraniu bagaży, spotkanie z miejscowym przewodnikiem i przejazd do Larnaki. Zwiedzanie pobliskiego kościoła Angeloktisti ze wspaniałymi mozaikami z VI w. Następnie przejazd do centrum i spacer po zabytkowej, nadmorskiej części miasta - kościół św.Łazarza z jego relikwiami, spacer promenadą Finikudes. Czas wolny. Następnie transfer hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 

2 dzień: Limassol - Omodos


Po śniadaniu. Pierwsza wycieczka to zwiedzanie Limassol – głównego portu i ośrodka turystycznego greckiego Cypru oraz wizyta w wiosce Omodos – zwiedzanie kościoła, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz degustacja doskonałych win w lokalnej winiarni, a także innych czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu. Kolacja.

 

3 dzień: Paphos – Kourion -skała Afrodyty

Śniadanie. Całodzienna wycieczka sladami Św. Pawła i pierwszych chrześcijan. Główną atrakcją wycieczki jest Paphos z zabytkami z czasów antycznych, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO: pręgierz św. Pawła i park archeologiczny z mozaikami (dom Dionizosa). Wioska Yeroskipos – zwiedzanie kościoła bizantyjskiego „Ayia Paraskevi”. Przejazd do Petra tou Romiou - miejsca, gdzie, jak głosi legenda, wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości - Afrodyta. Krótki postój na zdjęcia. Dalej trasa wiedzie do Kourion , zwiedzanie świetnie zachowanego starożytnego amfiteatru, którego architektura i świetna akustyka robią niezapomniane wrażenie oraz domu Eustoliosa z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 


4 dzień: Góry Troodos

Śniadanie. Wycieczka całodzienna w góry TROODOS. Nieskażona przyroda, piękne krajobrazy oraz nadzwyczaj gościnni i otwarci mieszkańcy to tylko namiastka tego, co mają do zaoferowania góry Troodos . Trasa wycieczki biegnie pod najwyższy szczyt Cypru – Olimp (1952 m npm). Szczyt porastają czarne sosny w kształcie parasoli, a zimą szczyt pokrywa warstwa śniegu. W programie wizyta w najbogatszym i najsłynniejszym klasztorze na Cyprze – Kykkos . W klasztorze znajduje się ikona Madonny, pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami, namalowana przez Św. Łukasza (wymagany odpowiedni ubiór w klasztorze, długie spodnie, bluzki zakrywające ramiona). Przejazd do Troni – miejsca pochówku pierwszego prezydenta Cypru Makariosa, przy którym czuwają żołnierze. Odwiedzimy również wioskę Kalopanayiotis , która słynie z tradycyjnych wyrobów oraz charakterystycznej architektury - tradycyjnych kamiennych domów, wąskich brukowanych uliczek. Zwiedzanie klasztoru św. Jana wybudowanego się w miejscu chrztu pierwszego
Cypryjczyka którym był św. Heraklidos. Został on też pierwszym biskupem stworzonej przez Św. Pawła wspólnoty chrześcijan na Cyprze. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: Nikozja – podzielona stolica

Powrót do hotelu. Wycieczka do Nikozji – „podzielonego miasta”, gdzie wciąż widoczny jest konflikt grecko-turecki. Podczas zwiedzania będzie można poznać dzisiejszą sytuację mieszkańców stolicy. Zwiedzanie obejmuje miasto greckie, a także przekroczymy granicę by zobaczyć strefę demarkacyjną oraz zabytkową część Nikozji, która znalazła się po stronie tureckiej. W XVI w. Nikozja została otoczona potężnymi murami. Dziś Mur Wenecki otacza urokliwe Stare Miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Wędrówka ulicami starej Nikozji jest zarazem piękną wędrówką w czasie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

6 dzień: Cypr Północny

Śniadanie. Całodzienna wycieczka: Cypr Północny: KYRENIA – Salamina - Famagusta


Wycieczka dla osób, które chcą poznać niedostępne do niedawna tereny Cypru, które znajdują się pod turecką okupacją w ramach Republiki Cypru Północnego. Po przekroczeniu granicy (wymagany paszport lub dowód osobisty) rozpoczyna się zwiedzanie północnej części Cypru, gdzie Turcy stworzyli oddzielny kraj – Turecką Republikę Cypru Północnego z własnym rządem, konstytucją, własną flagą i stolicą w Kyrenii. Kyrenia to piękne miasteczko portowe, otoczone górami Pentadaktylos. Nad brzegiem morza znajduje się imponujący fort z czasów weneckich. W lochach twierdzy znajduje się wrak okrętu (jeden z najstarszych na świecie), który zatonął u wybrzeży miasta i został odnaleziony dopiero w 1967 r. Następnie zwiedzanie ruin średniowiecznego opactwa Bellapais , skąd roztacza się wspaniały widok na północne wybrzeże. Przejazd do Salaminy – w czasach starożytnych głównego portu Cypru, do którego przybył Św. Paweł. Zobaczymy pozostałości miasta z czasów greckich i rzymskich za wspaniale zachowanym amfiteatrem. Klasztor św. Barnaby – nawiedzenie miejsca pochówku Apostoła. Przejazd do Famagusty, odwiedzimy historyczne centrum Famagusty, gotycką katedrę Św. Mikołaja, nie bez powodu nazywaną cypryjską katedrą Notre Dame, a także dawną wypoczynkową dzielnicę Varos, zwaną „miastem-widmo”, ponieważ przez długie lata po zajęciu przez Turków pozostaje niezamieszkana. Po powrocie do hotelu obiadokolacja. Nocleg

 

7 dzień: wypoczynek

Śniadanie. Wypoczynek, czas na zakupy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 

8 dzień: Larnaka – wylot do Polski

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko, wylot do Katowic o godz. 10.50. Przylot o godz.13.10. Powrót autokarem do Legnicy .

Termin : 12.02 – 19.02.2017

 

CENA: 1820 zł + 460 €

Cena zawiera : przelot samolotem Wizzair z Katowic do Larnaki, transfer na lotnisko w Katowicach, 7 noclegów w hotelu Navarria 3* z wyżywieniem HB ( śniadania i obiadokolacje w formie bufetu) w Limassol, napoje do obiadokolacji – woda i wino, transfery, wycieczki zgodnie z programem wraz z biletami wstępu.

Cena nie zawiera : obligatoryjnych napiwków dla obsługi (20 EUR), wydatków osobistych, dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy i następstw chorób przewlekłych; wycieczek fakultatywnych.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pielgrzymka - Rok Jubileuszowy

Włochy: Kampania – Apulia – Kalabria

i Sycylia

1 dzień – przelot do Włoch
Zbiórka uczestników, przejazd autokarem na lotnisko Pyrzowice. Wylot o godz. 19.15. Przylot do Rzymu - Fiumicino o godz. 21.20. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień – Rzym

śniadanie, przejazd do Watykanu, Kościół S.Spirito in Sassia z Centrum Miłosierdzia Bożego, relikwiami Św. Jana Pawła II i Św. Faustyny. Msza św. Modlitwa Anioł Pański wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem na Placu Św. Piotra, a następnie zwiedzanie Watykanu - bazylika Św. Piotra – symboliczne przejście przez Porta Santa ( Święte Drzwi, otwarte z okazji Roku Jubileuszowego), nawiedzenie grobu Ojca Świętego Jana Pawła II . Czas wolny. Przejazd do hotelu; obiadokolacja; nocleg.

 

3 dzień – Neapol – Pompeje – S. Giovanni Rotondo
Po śniadaniu przejazd do Neapolu, zwiedzanie NEAPOLU z miejscowym przewodnikiem. Spacer po monumentalnej części miasta od Piazza Plebiscito, z gwarną ulicą Toledo do Teatru S. Carlo, Galerii Umberto I i Palazzo Reale. Wycieczka do jednego z „miast Wezuwiusza” - POMPE jów , zniszczonych przez wybuch wulkanu w I w. n.e. Zwiedzanie terenu wykopalisk antycznych miast z miejscowym przewodnikiem. Bazylika Matki Bożej różańcowej. Msza św. Przejazd na nocleg do San Giovanni Rotondo. Kolacja, nocleg.


4 dzień - San Giovanni Rotondo – Monte Sant'Angelo

Śniadanie, pobyt w San Giovanni Rotondo , Msza Święta w Starym Kościółku, zwiedzanie sanktuarium Św. Ojca Pio – nowa bazylika z grobem św. Ojca Pio, stary kościółek, cela Świętego – miejsce śmierci, Przejazd do Sanktuarium Michała Archanioła w Monte Sant Angelo , zwiedzanie Sanktuarium wzniesionego nad grotą – miejscem objawień Michała Archanioła z VI w oraz malowniczego miasteczka. Przejazd do Bari – zwiedzanie starego miasta z katedrą, gdzie przechowywane są relikwie Św. Mikołaja. Obiadokolacja i nocleg w hotelu k/ Bari.

 

5 dzień – Alberobello – Matera - Sycylia
Śniadanie. Przejazd do ALBEROBELLO . Spacer po urokliwym mieście, w którym zobaczymy „trulle”- cylindryczne, kamienne domy przypominające ule o stożkowych dachach, zbudowane bez żadnej zaprawy. Następnie przejazd do MATERY – miasteczka, zawieszonego na skale głębokiego wąwozu, które ze względu na malownicze położenie, unikalną zabudowę i niezwykłe światło, stało się plenerem wielu filmów, m.in. Pasji M. Gibsona. Zwiedzanie dzielnicy Sassi, dawnego centrum Matery z domami wykutymi w skale. Msza Św. Przejazd do Reggio di Calabria i przeprawa promowa na Sycylię. Następnie przejazd do hotelu w ok. Giardini Naxos. Obiadokolacja i nocleg.
 

Zdjecie hoteluZdjecie hotelu

6 dzień - Taormina - Etna
Po śniadaniu przejazd na Etnę - największy czynny wulkan w Europie. Wjazd autokarem do parkingu na wys. 1900 m npm – możliwość spaceru do kraterów Silvestri i czas wolny. Dla chętnych wjazd kolejką gondolową na wysokość ok. 2500 m n.p.m. a następnie możliwość wjazdu specjalnym busem terenowym na wysokość prawie 3000 m n.p.m, w pobliże głównego krateru. Spacer z miejscowym przewodnikiem wokół jednego z kraterów (dodatkowa opłata – za gondolę ok. 30 euro; gondola+bus terenowy ok.60 euro). Następnie przejazd do zawieszonej na skałach Taorminy . Spacer po fascynującym starym mieście, wizyta w Teatrze Antycznym - najpiękniejszym starożytnym, greckim teatrze we Włoszech, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Etnę i wybrzeże Morza Jońskiego. Msza Św. Powrót do hotelu – obiadokolacja i nocleg.

 

 

7 dzień  -  SYRAKUZY - Catania

Śniadanie, przejazd do Katanii , największego miasta na wschodnim wybrzeżu. Oryginalny charakter Katania zawdzięcza użyciu do budowy domów i kościołów kamienia wulkanicznego, który ładnie kontrastuje z białymi dekoracjami. Zwiedzanie katedry Św. Agaty z relikwiami Świętej. Msza Św. Przejazd do Syrakuz , jednego z najstarszych miast na Sycylii, jego historia liczy sobie około 2700 lat - zwiedzanie Parku Archeologicznego z pozostałościami zabudowy z czasów kolonizacji greckiej ,a następnie rzymskiej – teatr grecki, amfiteatr rzymski oraz kamieniołom zwany Uchem Dionizosa. Następnie spacer po Wyspie Ortygia, gdzie znajduje się dawne akropolis świątynie poświęcone Apollinowi i Atenie, pałac tyranów oraz fontanna źródło Aretuzy . Przejazd do hotelu w ok. Piazza Armerina na kolację i nocleg.


8 dzień  - PIAZZA ARMERINA- ENNA - AGRIGENTO

Śniadanie, przejazd do Piazza Armerina , wizyta w słynnej rzymskiej willi o powierzchni ok. 3500 m2, gdzie w ponad 40 pomieszczeniach (w tym toaletach!) zachowały się wspaniałe mozaikowe. Przejazd przez ENNĘ - zwaną "pępkiem Sycylii", średniowieczne miasteczko położone na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Następnie zwiedzanie Doliny Świątyń w Agrigento - wspaniale zachowanego zespołu antycznych świątyń greckich, jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego. Przejazd do hotelu w ok. Palermo na kolację i nocleg.


9 dzień  -   PALERMO - Monreale

Śniadanie. Przejazd od pobliskiego Monreale , zwiedzanie majestatycznej katedry, którą zdobi w środku ponad 6000 m2 przepięknych, złotych mozaiek, będących najwybitniejszym dziełem sztuki sycylijsko-normańskiej. Msza Św. Przejazd do centrum Palermo , stolicy Sycylii, pięknie położonej u stóp wzgórza Monte Pellegrino, egzotycznej mieszanki kultury europejskiej i orientalnej. W architekturze Palermo widać wpływy arabskie, normańskie, barokowe i secesyjne. Zwiedzanie: katedra, Pałac Królów Normańskich ( z zewnątrz), najsłynniejsze fontanny Palermo, Piazza Bellini z interesującymi zabytkami normańsko-saraceńskimi. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

 

10 dzień  -  przelot do Polski
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Trapani. Wylot o godz. 9.45. Przylot do Krakowa o godz. 12.10. Powrót autokarem do Legnicy.

 

Termin: 07.05 – 16.05.2016

Cena: 1590 zł + 480 euro

ŚWIADCZENIA:
przejazd autokarem na lotnisko w Pyrzowicach i powrót z Balic, przelot samolotem oraz opłaty bagażowe i lotniskowe, 9 noclegów w hotelach 3*: 2 i 3-os. pokoje z łazienkami, (jedynki za dopłatą), wyżywienie: 9 śniadań kontynentalnych, 9 obiadokolacji (serwowane), przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie KL i NW, opłaty klimatyczne.
Cena nie zawiera :   napojów do obiadokolacji.

Bilety wstępu, usługi lokalnych przewodników i napiwki: ok. 130 EUR.

Uwaga ! cena została skalkulowana w oparciu o aktualną cenę przelotów. Cena może się zmienić zależnie od taryf przewoźnika i nie jest zagwarantowana do momentu wykupu biletów.
Szlakiem Mędrców i pierwszych chrześcijan - 12 dni

Teheran – Kashan – Isfahan - Jazd – Sziraz – Persepolis – Tabriz – Jolfa – Goris - Tatev - Erevań

 

Program wycieczki

 

1 dzień: Wylot z Pragi do Teheranu

Zbiórka w hali odlotów Lotniska Ruzyne w Pradze. Przelot do Teheranu z przesiadką w jednym z portów lotniczych( Moskwa). Przylot do Teheranu o godz. 23.15. Transfer do hotelu. Nocleg.

PRG 13.00 – 17.30 SVO/ 19.00 – 23.15 IKA

 

2 dzień: Teheran – KASZAN – ISFAHAN (460 km)

Po śniadaniu wykwaterowanie, panoramiczne zwiedzanie Teheranu - krótki objazd miasta.: przejazd przed byłą ambasadą amerykańską, wieża Azadi (wolności). Wizyta na cmentarzu żołnierzy polskich. Następnie przejazd z Teheranu do Kashan , miasta-oazy ulubione przez szacha Abbasa I. W Kashan zwiedzanie klasycznego ogrodu perskiego Fin. Wizyta w jednej z kupieckich rezydencji z XIX w. Rezydencja należała do rodziny Brudjerdiha, jest przykładem architektury o charakterystycznych wieżyczkach „łapiących wiatr”, które są elementem wentylacji. Następnie przejazd do Isfahanu. Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

 

3 dzień: ISFAHAN

http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/030/cache/iran_3045_600x450.jpgŚniadanie, następnie całodzienne zwiedzanie Isfahanu , który przeżywał świetność w XVII w., gdy za panowania dynastii Safawidów był stolicą imperium perskiego. W ówczesnych czasach było to jedno z największych miast świata, zamieszkane przez ponad milion osób. Wizyta na Placu Imama Chomeiniego (Naksz-e Dżahan) , jednym z największych placów na świecie. W pobliżu placu znajdują się dwa meczety należące do największych w świecie islamu: Meczet Lotfollaha oraz Meczet Królewski wyróżniający się wielkimi rozmiarami i wspaniałą mozaikową dekoracją głównego portalu. Pałac Ali Kapu (Wysokie Wrota), z którego królowie oglądali wydarzenia na placu, m.in. grę w polo. Wizyta w Meczecie Piątkowym, uważanym za jeden z najpiękniejszych na świecie. Przejazd do Pałacu Czehel Sotun, który został zbudowany w XVII w. i znany jest pod nazwą „Pałac Czterdziestu Kolumn”. Wizyta na bazarze Qeysariye gdzie można kupić wyroby rzemieślnicze, z których znany jest Isfahan. Obiadokolacja. Nocleg w Isfahanie.

 

4 dzień: ISFAHAN – JAZD ( 325 km )

Po śniadaniu, wykwaterowanie i zwiedzanie dzielnicy ormiańskiej z wieloma kościołami, wśród których najważniejszy to katedra Vank. Wizyta na wspaniałych mostach na rzece Zajande Rud: Most Trzydziestu Trzech Łuków z XVII w. oraz most Chadżu. Następnie przejazd do Jazd , które jest centrum irańskiej społeczności zaratusztrian, których religia była religią państwową w czasach imperium Sasanidów. Wizyta w jednej z dwóch opuszczonych wież milczenia (Dakhma) z XVIII w., w świątyni ognia , gdzie od prawie 1500 lat pali się święty ogień, oraz w Meczecie Piątkowym z najwyższymi minaretami w Iranie. Spacer po Starym Mieście, gdzie znajduje się wiele ciekawych budowli, m.in. szkoła teologiczna, więzienie, domy mieszkalne z XVIII w. Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

 

5 dzień: JAZD – SZIRAZ ( 440 km)

Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do miasta Sziraz. Po drodze postój w Pasargadzie , pierwszej stolicy Persji Achemenidów, do czasu zbudowania Persepolis, by zobaczyć grobowiec Cyrusa II Wielkiego, twórcy perskiego imperium. Obiadokolacja. Nocleg w Szirazie.

 

6 dzień Sziraz / Persepolis / Sziraz ( 150 km )

http://iran-un.org/en/wp-content/gallery/iran-at-a-glance/iran-history1134.jpgCałodniowa wycieczka do Persepolis (na liście światowego dziedzictwa UNESCO), jednego z najważniejszych miast starożytnego świata , które było jedną ze stolic imperium perskiego. Potęga Persepolis skończyła się wraz z nakazem zniszczenia miasta przez Aleksandra Wielkiego. Zwiedzanie pozostałości po ceremonialnej stolicy królów: pałac Dariusza Wielkiego , pałac Kserksesa . Nagshe Rostam - grobowce Achemenidów . Powrót do Szirazu i Zwiedzanie „miasta róż i słowików”. Spacer w Ogrodzie Eram - jeden z  9 ogrodów perskich w Iranie wyróżniony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, oraz wizyta w otoczonym ogrodem mauzoleum poety Hafiza , bazar. Nocleg w Szirazie.

 

7 dzień:   SZIRAZ – TABRIZ (przelot)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przelot do miasta Tabriz.

Zwiedzanie Tabriz : Meczet Piątkowy i Stary Bazar (jeden z najstarszych na Bliskim Wschodzie, jest największym krytym bazarem na świecie, znajdując się na  liście światowego dziedzictwa UNESCO). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

8 dzień: TABRIZ – Jolfa /MEGHRI – GORIS (310 km)

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu i Przejazd w kierunku granicy z Armenią. Po drodze zobaczymy kościół  św. Tadeusza ( Czarny Kościół) – na liście UNESCO. Na granicy w Meghri zmiana autokaru. Przejazd do Goris. Powitalna kolacja z lokalną specjalnością – tutowka. Nocleg.

 

9 dzień: GORIS – TATEW –– ERYWAŃ (320 km )

Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do wymarłego jaskiniowego miasta Stary Khndzoresk . Następnie zwiedzanie klasztoru Tatew (X – XI w.) – położonego na skraju wysokiego kanionu. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą linową kolejką świata (5,7 km długości, znajduje się w księdze rekordów Guinnesa). Następnie przejazd do Karaundż (Zorac Karer) i zwiedzanie prehistorycznego cmentarzyska lub obserwatorium astronomicznego . Przejazd do Erywania, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

10 dzień: Ashtarak – Oshakan - ERYWAŃ

Śniadanie. Zwiedzanie Erywania : przejazd przez reprezentacyjne centrum miasta - Plac Republiki, Aleja Północna i Kaskada. Następnie wycieczka do położonych w pobliżu stolicy miejscowości: Ashtarak i Oshakan, aby zobaczyć kościół wzniesiony nad grobem Mesropa Masztoca, twórcy ormiańskiego alfabetu w Oszakan , a także dom-muzeum pisarza Perse Prosziana i Centrum Kultury Ormiańskiej w Asztarak – zobaczymy występy teatru ludowego ''TONATSUYTS'' . Pożegnalna kolacja z muzyką na żywo (tradycyjna ormiańska kuchnia) i nocleg w Erywaniu.

 

11 dzień: ERYWAŃ – PRAGA

Śniadanie, wykwaterowanie, a następnie czas wolny na zakup pamiątek, ewentualnie wizyta na targu suszonych owoców. Transfer na lotnisko i przelot do Pragi.

EVN 14.50 – 17.45 SVO/ 19.05 – 19.50 PRG

 

Termin : 07.04 – 17.04.2015

 

Cena : od os: 3590 zł + 1140 euro

Cena obejmuje:

bilet lotniczy na trasie Warszawa – Teheran / Erywań – Warszawa, przelot na trasie Tabriz – Sziraz, transport komfortowym autokarem na całej trasie zwiedzania, zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami ), wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, przejazd kolejką górską w Armenii, ubezpieczenie turystyczne.

 

Cena nie zawiera:

- transportu na/z lotniska w Warszawie

- wizy do Iranu (około 50 EUR),

- zwyczajowych napiwków: 3 EUR/osoba/dzień

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 220 euro

Kontakt: jon.klinkowski@wp.pl tel. 609302649


------------------------------------------------------------------
1 dzień : Zbiórka na lotnisku Praga - Ruzyne o godz. 22.00. Wylot o godz. 23.50. 

2 dzień : JEROZOLIMA – BETLEJEM – AIN KAREM
przylot do TLV o godz. 04.35. Przejazd do hotelu w Betlejem/Jerozolimie. Po odpoczynku i śniadaniu przejazd do Betlejem – wizyta w Bazylice Narodzenia Pańskiego, Bazylice św. Katarzyny i Grocie Św. Hieronima, następnie w Grocie Mlecznej. Wizyta na Polu Pasterzy. Przejazd do Ain Karem : kościół Nawiedzenia i kościół św. Jana Chrzciciela. Nowa Jerozolima : Instytut Yad Vashem, Menora i Kneset ( z zewnątrz) – współczesny parlament izraelski. Kolacja i nocleg.

 

3 dzień: CEZAREA NADMORSKA – GÓRA KARMEL - NAZARET – KANA
Śniadanie. Wyjazd z Jerozolimy do ruin Cezarei – rzymskiej stolicy prowincji Judei w czasach Jezusa – miasto Heroda i krzyżowców, amfiteatr, hipodrom oraz słynny rzymski akwedukt. Następnie przejazd do Hajfy . Wizyta na Górze Karmel w Sanktuarium Stella Maris, by obejrzeć Grotę Eliasza oraz Kościół Najświętszej Maryi Pani Karmelu. Przejazd do Nazaretu – miejsca dzieciństwa Jezusa i wizyta w Kościele Zwiastowania oraz Kościele św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej – miejsca rozpoczęcia działalności i pierwszego cudu Jezusa - dla małżeństw odnowienie przyrzeczeń. Kolacja i nocleg w Galilei.

 

4 dzień : J. GALILEJSKIE – KAFARNAUM – TABGHA – GÓRA TABOR – JARDENIT

Dzień rozpocznie się od Mszy św. na Górze Błogosławieństw. Wizyta w Tabgha – Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu Św. Piotra. Następnie zwiedzanie Kafarnaum – ruiny miasta oraz kościół w miejscu domu Św. Piotra. Na zakończenie pobytu nad Jeziorem Galilejskim - rejs łodzią, a następnie możliwość skosztowania miejscowego przysmaku – tzw. ryby św. Piotra (ok.18 USD ). Wizyta na Górze Tabor – miejscu Przemienienia Pańskiego (wjazd taksówkami). Przejazd do Jardenit – symbolicznego miejsca chrztu nad Jordanem – dla chętnych odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Przejazd wzdłuż Doliny Jordanu do hotelu w Betlejem, kolacja i nocleg.

 

5 dzień JEROZOLIMA
Zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie – wizyta w Kościele Św. Anny (wg tradycji miejsce narodzenia Marii), Sadzawka Betesda, więzienie Chrystusa i miejsce biczowania; przejście Drogą Krzyżową (Via Dolorosa) do Bazyliki Grobu Bożego. Czas wolny - nawiedzenie Golgoty i Grobu Pańskiego. Przejazd na Górę Syjon do Opactwa Zaśnięcia i Wieczernika. Kościół św. Piotra In Galicantu. Przejście pod Ścianę Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu, gdzie Żydzi opłakują zburzenie świątyni. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

6 dzień : JEROZOLIMA

Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto - zwiedzanie kościoła „Pater Noster” , panorama Doliny Cedronu i Starego Miasta ze Wzgórzem Świątynnym, na którym wznosi się obecnie Kopuła Skały zwana Złotym Meczetem Omara i meczet Al-Aksa; następnie spacer w dół wzgórza Drogą Niedzieli Palmowej do kościoła Dominus Flevit, Ogrodów Getsemani i Bazyliki Agonii (Wszystkich Narodów), symboliczny Grób NMP (wg tradycji Kościoła Wschodniego). Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg

 

 

7 dzień : : Massada – QUMRAN – MORZE MARTWE - JERYCHO

Po śniadaniu wizyta w Betanii – zwiedzanie kościoła w pobliżu grobu Łazarza. Przejazd przez Pustynię Judzką do Masady - zwiedzanie twierdzy zbudowanej przez Heroda i upamiętnionej tragiczną śmiercią Zelotów (wjazd i zjazd kolejką linową). Wizyta w Qumran – ruinach osady wspólnoty Esseńczyków, gdzie znaleziono bezcenne manuskrypty, tzw. Zwoje znad Morza Martwego, m.in. najstarsze kopie biblijnych tekstów. Postój nad Morzem Martwym – leżącym w najgłębszym zakątku Ziemi, ponad 400 m poniżej poziomu morza, dzięki dużemu zasoleniu woda leczy i goi. Czas wolny na kąpiele i relaks. Postój w oazie Jerycho – najstarszym mieście na świecie - mury miasta liczące ponad 8000 lat, drzewo Zacheusza – najstarsze na świecie, Góra Kuszenia. Przejazd przez Pustynię Judzką do Betlejem na kolację i nocleg.

8 dzień : Przejazd na lotnisko w Tel Avivie. Odlot do Polski o godz. 06.05. Powrót do Pragi o godz. 09.15.

 

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE. Godziny lotów mogą ulec zmianie.

 

termin : 15.02 – 22.02.2014

 

Cena :

1880 zł+ 440 USD

 

Cena zawiera : przelot samolotem z Pragi do Tel Avivu; opłaty lotniskowe; transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem; noclegi w hotelach 3* (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami); 6 śniadań i 6 obiadokolacji w formie bufetu; opiekę pilota- przewodnika; ubezpieczenie: KL i NNW.

Cena nie zawiera : obowiązkowej kwoty 90 USD na bilety wstępu i napiwki, napojów do obiadokolacji; dojazdu na lotnisko, dodatkowych ubezpieczeń: kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych; dopłaty do pokoju jednoosobowego 650 PLN; wydatków osobistych.

Przy zapisie należy posiadać: p aszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki. Paszport nie może zawierać m.in. pieczątek syryjskich i libańskich !

 

Ponieważ wycenę programu przygotowujemy z dużym wyprzedzeniem czasowym względem jego realizacji, chcielibyśmy zwrócić uwagę, że w razie wzrostu cen paliwa, opłat lotniskowych, kursu walut itp., podana cena może ulec zmianie. Na miesiąc przed wylotem linie lotnicze aktualizują koszty przelotu – co może, ale nie musi, wpłyną na cenę.

Kontakt: jon.klinkowski@wp.pl tel: 609302649

------------------------------------------------------------------
7.06-19.06.2013

TBILISI - MCCHETA –TELAVI – Ananuri – Gaudari – Kazbeg - UPLICSICHE – Gori – KUTAISI – Batumi – WARDZIA – Sevan – Noravank – Areni – Khor Virap - EREWAŃ – ECZMIADZYN – Zvartnos - GARNI – Geghard 

Program pielgrzymki :


DZIEŃ 1


Zbiórka uczestników na lotnisku w Pradze. Wylot do Tbilisi o godz. 22.00.

 

 

DZIEŃ 2


Przylot do Tbilisi o godz. 3.40. Transfer do hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi . Przejście przez centrum wzdłuż starówki oraz Aleją Rustaweli do Placu Wolności. Zwiedzanie Klasztoru Ojca Dawida (Mamadavitis) oraz Twierdzy Narikala. Zwiedzanie Katedry Sioni i jednocześnie siedziby Katolikosa Eliasza II, który jest zwierzchnikiem autokefalicznego kościoła gruzińskiego. Właśnie w Sioni jest przechowywany krzyż św. Nino, czyli jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii. Wizyta w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tbilisi, czyli w kościele Matki Boskiej Metechskiej, który położony jest na malowniczej skarpie przy rzece Mtkwari. Wizyta w ormiańskiej katedrze św. Jerzego, jednym z bardziej okazałych świadectw tradycji ormiańskiego osadnictwa w Tbilisi. W obrębie jej zewnętrznych murów znajduje się odbudowany niedawno kościół św. Mikołaja. Wyjazd do Mccheta znajdującej się 30 km od Tbilisi. Miasto zostało założone w III w. p.n.e. przez społeczność Moschów, jako jedno z pierwszych gruzińskich miast. Mccheta była stolicą królestwa kaukaskiej Iberii. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli , która jest prawdziwą perełką gruzińskiej architektury, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 3

 

Po śniadaniu wyjazd do Kachetii . Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Jadąc wśród malowniczych winnic, z wioskami winiarskimi i starymi cerkiewkami na wzgórzach, docieramy do położonej w pięknej dolinie Alazani, miejscowości Telawi , jednej z najstarszych w Gruzji. Zwiedzamy Pałac Herakliusza II, władcy Królestwa Kartli-Kacheti. Nastepnie zwiedzanie drugiej pod względem wysokości w Gruzji, katedry Alaverdi , założonej w VI w. jako klasztor. Następnie wizyta w wiosce Tsinandali słynnej z bialego wina. W dolinie Telani zwiedzanie winnicy i degustacja najlepszych gatunków gruzińskiego wina. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

 

DZIEŃ 4

 

Podróż tzw. Drogą Wojenną w kierunku najwyższych partii Kaukazu. Po drodze zwiedzanie zabytkowego kompleksu w Ananuri – imponującej twierdzy z XVI/XVII w. Przejazd wzdłuż rzeki Aragavi do miejscowości Kazbegi . Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na jedną z najwyższych gór - Kazbek ( 5047 m ), jednym z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Zgodnie z legendą Prometeusz był przykuty do skał góry Kazbek. Spacer (ok.4 km) do cerkwi Sameba pięknie położonej na wzgórzu, z której otwiera się wspaniały widok na górę Kazbek (możliwość wynajęcia samochodów terenowych – 25 USD/os). Obiadokolacja i nocleg w Gudauri.

 

DZIEŃ 5


Śniadanie. Wyjazd malowniczą trasą w kierunku doliny rzeki Mtkwari (Kury). Przejazd do skalnego miasta Upliscsiche , miejsca osadnictwa od czasów prehistorycznych, ważnego ośrodka na Jedwabnym Szlaku. Największe wrażenie robi olbrzymia sala, zwana salą tronową królowej Tamary, teatr , a także cerkiew z XII w . Zwiedzanie Gori, miejscowości o wielkim znaczeniu historycznym, a w czasach teraźniejszych miasto jest znane jako miejsce urodzenia J. Stalina – centralny plac z ogromnym pomnikiem Stalina. Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

 

DZIEŃ 6


Śniadanie. Zwiedzanie Kutaisi , drugiego największego miasta Gruzji, położonego na obu brzegach rzeki Rioni. Jego początki sięgają II tysiąclecia p.n.e. Kutaisi, dawne miasto Ai, było stolicą starożytnej Kolchidy, czyli pierwszego państwa stworzonego przez ludy gruzińskie. To właśnie tutaj było przechowywane złote runo, po które wybrał się mityczny Jazon wraz z Argonautami. Zwiedzanie miasta: wizyta w katedrze w Bagrati , którą chętnie odwiedzają turyści i pielgrzymi, budowę świątyni ukończono w 1003 r., za panowania króla Bagrata III oraz zwiedzanie klasztoru Gelati założonego w XII w. przez najsławniejszego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (1073-1125). Tu zbudował akademię i klasztor, które stały się centrum edukacyjnym Gruzji. Unikatowe malowidła ścienne świętych oraz monarchów gruzińskich są w środku głównej katedry Marii Dziewicy ( obydwa obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1994 r). Wyjazd z Kutaisi nad Morze Czarne do znanego kurortu Batumi. Obiadokolacja. Nocleg.

 

 

DZIEŃ 7

 

Śniadanie. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Batumi, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża, oferując wspaniałe widoki. Czas wolny na odpoczynek i spacery po promenadzie nadmorskiej w Batumi . Przejazd do uzdrowiska Borjomi – słynnego z tutejszej wody zdrojowej. Dalszy przejazd do Bakuriani , jednego z dwóch narciarskich kurortów Gruzji. Obiadokolacja. Nocleg.

 

DZIEŃ 8

 

Śniadanie, przejazd do Armenii. Na trasie zwiedzanie skalnego miasta WardziA , które było zamieszkałe już w początkach naszej ery, a najwspanialszy rozwój przechodziło w czasach królowej Tamary w XII w. Z daleka, wykute w skale miasto, wygląda jak plaster miodu. W Wardzi będzie można przespacerować się 70 – metrowym tunelem, skosztować źródlanej wody, po której napiciu podobno spełniają się życzenia oraz zwiedzić monastyr znajdujący się w skalnych ścianach. W czasie przejazdu podziwiać można także twierdzę Chertwisi , która jest jedną z najstarszych twierdz gruzińskich. Obiadokolacja i nocleg w Sewaniu.

 

 

 

DZIEŃ 9

 

Przejazd nad JEZIORO SEWAN , zwane perłą Armenii. To ogromne jezioro, położone 110 km na północ od stolicy, zajmuje prawie 5 % powierzchni całej Armenii. Usytuowane jest na wysokości 2000 m n.p.m., będąc największym górskim jeziorem na świecie oraz drugim w kolejności w kategorii najwyżej położonych zbiorników słodkowodnych. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest tutaj klasztor Arakleots , położony na półwyspie Sewan. Następnie udamy się do zespołu klasztornego NORAVANK , zwanego również „Nowym klasztorem” z XII wieku, bardzo istotnego miejsca zarówno pod względem religijnym jak i kulturalnym. Po drodze do Erewania zatrzymamy się w winiarnii ARENI , gdzie będziemy mieli możliwość skosztować lokalnego wina, wytwarzanego ze specjalnych szczepów winorośli. Obiad w lokalnej restauracji w grocie w pobliżu Noravank. Następnie przejazd do klasztoru ormiańskiego Khor-Virap , który zbudowany został w Artashat podczas panowania dynastii Arshakids i pełnił wówczas funkcję lochów. Usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest także ze Św. Grzegorzem Oświecicielem, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową w Armenii. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Przejazd do Erewania. Obiadokolacja. Nocleg.

 

DZIEŃ 10

 

Śniadanie. Zwiedzanie Erewania - Muzeum Matenadaran , przed którym stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu. Zwiedzanie Muzeum Zagłady i wizyta przy pomniku Tsitsernakaberd, który upamiętnia ludobójstwo z 1915 r. Podczas spaceru zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, przy którym położone są tak reprezentacyjne miejsca jak budynek Rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Poczta Główna, Galeria Narodowa. Następnie wejdziemy na szczyt Kaskady /reprezentacyjnych schodów Erewania/, aby stamtąd podziwiać piękny widok na całą stolicę. Podczas spaceru przyjrzymy się także takim miejscom jak erewańska Opera z zewnątrz, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament Narodowy. Zwiedzanie Fabryki Armeńskiego Koniaku Ararat . Obiadokolacja. Powrót do hotelu, nocleg.

 

 

DZIEŃ 11


Po śniadaniu wyjazd do Eczmiadzynu , około 20 km od Erewania. Po drodze wizyta w kościele św. Rypsymy, uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum kościoła ormiańsko-gruzińskiego i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Legenda mówi, że sam Jezus Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi, w którym miejscu chce by zbudował mu świątynię (nazwa Eczmiadzyn oznacza „Zstąpienie Jednorodzonego”). W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w ZVARNOTS , perły architektonicznej z VII wieku p.n.e. Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erewania. Po południu, w stolicy wizyta w kościele ormiańskim Grigora Lusaworicza. Podczas ceremonii otwarcia kościół ten został poświęcony przez Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Armenii Ojciec Święty przywiózł ze sobą, trzymane dotychczas w kościele S.Gregorio di Napoli we Włoszech relikwie św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego. Następnie odwiedzimy największe erewańskie targowisko – Vernissage, na którym setki sprzedających oferuje wiele unikalnych pamiątek. Znajdziemy tu m.in: wyroby rękodzielnicze, antyki, koronki, ręcznie robione dywany i kilimy, będące kaukaską specjalnością. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg .

 

DZIEŃ 12

 

Śniadanie. Wycieczka do GARNI . Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi zabytkami i dobrymi przykładami hellenistycznej oraz antycznej sztuki armeńskiej. Obiad u rodziny ormiańskiej. Na północny wschód od Garni, w wyższej części kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny GEGHARD , wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Duża część monastyru została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, którą żołnierz miał przebić bok Chrystusa w trakcie ukrzyżowania. Tzw. Włócznia Św. Maurycego została sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza. Powrót do Erewania na nocleg.

 

 

Dzień 13

 

Przejazd na lotnisko. Wylot do Pragi o godz. 4.25. Przylot do Pragi o godz. 6.25.

 

 

Termin: 07.06 – 19.06.2013

 

Cena dla grupy min. 20 osób: 2290 PLN + 1030 EUR

 

Cena obejmuje:

 

przelot na trasie Praga – Erevań – Tbilisi – Praga wraz z opłatami lotniskowymi; transport komfortowym autokarem; 11 noclegów w hotelach 3*, pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie – 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje ( lub obiady wg programu ); opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW.


Cena nie obejmuje:

 

napiwków w wysokości 30 EUR /opłata obowiązkowa/; ewentualnej dopłaty do pokoju 1 osób. - 170 EUR Wizy armeńskiej – ok. 8 USD płatne na lotnisku ( wizy zostaną prawdopodobnie zniesione w 2013 roku ).

 

Uwagi
•program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom;
•dokument niezbędny do wyjazdu: paszport;

 


PROGRAM PIELGRZYMKI

Pielgrzymka Armenia - Gruzja


EREWAŃ – ECZMIADZYN – Zvartnos - GARNI – Geghard – Khor Virap – Areni – Noravank – Sevan - WARDZIA – Batumi – Kobuleti - KUTAISI – Gori – UPLICSICHE – Ananuri – Gaudari – Kazbeg - TBILISI - MCCHETA –TELAVI –TIBILIS I

Program pielgrzymki :
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Erewania.

DZIEŃ 2


Przylot do Erewania. Transfer do hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Erewania - Muzeum Matenadaran , przed którym stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu. Zwiedzanie Muzeum Zagłady i wizyta przy pomniku Tsitsernakaberd, który upamiętnia ludobójstwo z 1915 r. Podczas spaceru zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, przy którym położone są tak reprezentacyjne miejsca jak budynek Rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Poczta Główna, Galeria Narodowa. Następnie wejdziemy na szczyt Kaskady /reprezentacyjnych schodów Erewania/, aby stamtąd podziwiać piękny widok na całą stolicę. Podczas spaceru przyjrzymy się także takim miejscom jak erewańska Opera z zewnątrz, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament Narodowy. Zwiedzanie Fabryki Armeńskiego Koniaku Ararat . Obiadokolacja. Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 3


Po śniadaniu wyjazd do Eczmiadzynu , około 20 km od Erewania. Po drodze wizyta w kościele św. Rypsymy, uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum kościoła ormiańsko-gruzińskiego i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Legenda mówi, że sam Jezus Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi, w którym miejscu chce by zbudował mu świątynię ( nazwa Eczmiadzyn oznacza „Zstąpienie Jednorodzonego” ). W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w ZVARNOTS , perły architektonicznej z VII wieku p.n.e. Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erewania. Po południu, w stolicy wizyta w kościele ormiańskim Grigora Lusaworicza. Podczas ceremonii otwarcia kościół ten został poświęcony przez Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Armenii Ojciec Święty przywiózł ze sobą, trzymane dotychczas w kościele S.Gregorio di Napoli we Włoszech relikwie św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego. Następnie odwiedzimy największe erewańskie targowisko – Vernissage, na którym setki sprzedających oferuje wiele unikalnych pamiątek. Znajdziemy tu m.in: wyroby rękodzielnicze, antyki, koronki, ręcznie robione dywany i kilimy, będące kaukaską specjalnością. Obiadokolacja i nocleg .

DZIEŃ 4

Śniadanie. Wycieczka do Świątyni GARNI . Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi zabytkami i dobrymi przykładami hellenistycznej oraz antycznej sztuki armeńskiej. Obiad u rodziny ormiańskiej. Na północny wschód od Garni, w wyższej części kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny GEGHARD , wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Duża część monastyru została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, którą żołnierz miał przebić bok Chrystusa w trakcie jego ukrzyżowania. Tzw. Włócznia Św. Maurycego została sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza. Powrót do Erewania na Nocleg.

DZIEŃ 5 

Śniadanie. Wycieczka do klasztoru ormiańskiego Khor-Virap , który zbudowany został w Artashat podczas panowania dynastii Arshakids i pełnił wówczas funkcję lochów. Usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest także ze Św. Grzegorzem Oświecicielem, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową w Armenii. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Po drodze do Noravank zatrzymamy się w winiarnii ARENI , gdzie będziemy mieli możliwość skosztować lokalnego wina, wytwarzanego ze specjalnych szczepów winorośli. Obiad w lokalnej restauracji w grocie w pobliżu Noravank. Następnie udamy się do zespołu klasztornego NORAVANK , zwanego również „Nowym klasztorem” z XII wieku, bardzo istotnego miejsca zarówno pod względem religijnym jak i kulturalnym. Przejazd nad JEZIORO SEWAN , zwane perłą Armenii. To ogromne jezioro, położone 110 km na północ od stolicy, zajmuje prawie 5 % powierzchni całej Armenii. Usytuowane jest na wysokości 2000 m n.p.m., będąc największym górskim jeziorem na świecie oraz drugim w kolejności w kategorii najwyżej położonych zbiorników słodkowodnych. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest tutaj klasztor Arakleots , położony na półwyspie Sewan. Powrót do hotelu, nocleg 

DZIEŃ 6

Śniadanie, przejazd do Gruzji. Na trasie zwiedzanie skalnego miasta WardziA , które było zamieszkałe już w początkach naszej ery, a najwspanialszy rozwój przechodziło w czasach królowej Tamary w XII w. Z daleka, wykute w skale miasto, wygląda jak plaster miodu. W Wardzi będzie można przespacerować się 70 – metrowym tunelem, skosztować źródlanej wody, po której napiciu podobno spełniają się życzenia oraz zwiedzić monastyr znajdujący się w skalnych ścianach. W czasie przejazdu podziwiać można także twierdzę Chertwisi , która jest jedną z najstarszych twierdz gruzińskich. Dalszy przejazd do Bakuriani , jednego z dwóch narciarskich kurortów Gruzji. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7


Śniadanie, przejazd do uzdrowiska Borjomi – słynnego z tutejszej wody zdrojowej. Dalszy przejazd nad Morze Czarne do znanego kurortu Batumi . Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Batumi, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża, oferując wspaniałe widoki. Można tu zobaczyć liczne gatunki roślin endemicznych z zupełnie odmiennych stref klimatycznych i krajobrazowych. Po południu czas na odpoczynek i spacery po promenadzie nadmorskiej w Batumi. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8


Śniadanie. Wyjazd z Batumi do Kutaisi , drugiego największego miasta Gruzji, położonego na obu brzegach rzeki Rioni. Jego początki sięgają II tysiąclecia p.n.e. Kutaisi, dawne miasto Ai, było stolicą starożytnej Kolchidy, czyli pierwszego państwa stworzonego przez ludy gruzińskie. To właśnie tutaj było przechowywane złote runo, po które wybrał się mityczny Jazon wraz z Argonautami. Zwiedzanie miasta: wizyta w katedrze w Bagrati , którą chętnie odwiedzają turyści i pielgrzymi, budowę świątyni ukończono w 1003 r., za panowania króla Bagrata III oraz zwiedzanie klasztoru Gelati założonego w XII w. przez najsławniejszego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (1073-1125). Tu zbudował akademię i klasztor, które stały się centrum edukacyjnym Gruzji. Unikatowe malowidła ścienne świętych oraz monarchów gruzińskich są w środku głównej katedry Marii Dziewicy ( obydwa obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1994 r). Spacer po mieście. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Wyjazd z Kutaisi malowniczą trasą w kierunku doliny rzeki Mtkwari (Kury). Zwiedzanie Gori, miejscowości o wielkim znaczeniu historycznym, a w czasach teraźniejszych miasto jest znane dzięki olbrzymiej twierdzy oraz jako miejsce urodzenia J. Stalina –centralny plac z ogromnym pomnikiem Stalina, Muzeum Stalina. Przejazd do skalnego miasta Upliscsiche , miejsca osadnictwa od czasów prehistorycznych, ważnego ośrodka na Jedwabnym Szlaku. Największe wrażenie robi olbrzymia sala, zwana salą tronową królowej Tamary, teatr , a także cerkiew z XII w . Obiadokolacja i nocleg. 

DZIEŃ 10

Wyjazd z z Gori w kierunku najwyższych partii Kaukazu. Po drodze zwiedzanie zabytkowego kompleksu w Ananuri – imponującej twierdzy z XVI/XVII w. Podróż tzw. Drogą Wojenną , wzdłuż rzeki Aragavi do miejscowości Kazbegi . Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na jedną z najwyższych gór - Kazbek ( 5047 m ), jednym z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Zgodnie z legendą Prometeusz był przykuty do skał góry Kazbek. Spacer ( ok.4 km ) do cerkwi Sameba pięknie położonej na wzgórzu, z której otwiera się wspaniały widok na górę Kazbek (możliwość wynajęcia samochodów terenowych – 25 USD/os). W drodze do Tbilisi podziwiamy kanion Dariali. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 11

Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi . Przejście przez centrum wzdłuż starówki oraz Aleją Rustaweli do Placu Wolności. Zwiedzanie Klasztoru Ojca Dawida (Mamadavitis) oraz Twierdzy Narikala. Zwiedzanie Katedry Sioni i jednocześnie siedziby Katolikosa Eliasza II, który jest zwierzchnikiem autokefalicznego kościoła gruzińskiego. Właśnie w Sioni jest przechowywany krzyż św. Nino, czyli jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii. Wizyta w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tbilisi, czyli w kościele Matki Boskiej Metechskiej, który położony jest na malowniczej skarpie przy rzece Mtkwari. Wizyta w ormiańskiej katedrze św. Jerzego, jednym z bardziej okazałych świadectw tradycji ormiańskiego osadnictwa w Tbilisi, które jeszcze w XIX w zamieszkiwali głównie Ormianie. W obrębie jej zewnętrznych murów znajduje się odbudowany niedawno kościół św. Mikołaja. Wyjazd do Mccheta znajdującej się 30 km od Tbilisi. Miasto zostało założone w III w. p.n.e. przez społeczność Moschów, jako jedno z pierwszych gruzińskich miast. Mccheta była stolicą królestwa kaukaskiej Iberii. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli , która jest prawdziwą perełką gruzińskiej architektury, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 12

Po śniadaniu wyjazd do Kachetii . Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Jadąc wśród malowniczych winnic, z wioskami winiarskimi i starymi cerkiewkami na wzgórzach, docieramy do położonej w pięknej dolinie Alazani, miejscowości Telawi , jednej z najstarszych w Gruzji. Zwiedzamy Pałac Herakliusza II, władcy Królestwa Kartli-Kacheti. Następnie zwiedzanie drugiej pod względem wysokości w Gruzji, katedry Alaverdi , założonej w VI w. jako klasztor. Następnie wizyta w wiosce Tsinandali słynnej z białego wina. W dolinie Telani zwiedzanie winnicy i degustacja najlepszych gatunków gruzińskiego wina. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

 Dzień 13

Przejazd na lotnisko. Przelot do Pragi.

Terminy: po świętach Wielkanocnych 2013

 Cena dla grupy min. 20 osób: 2090 PLN + 1025 EUR

 Cena obejmuje:

przelot na trasie Praga – Erevań – Tbilisi – Praga wraz z opłatami lotniskowymi; przejazd komfortowym autokarem; 11 noclegów w hotelach 3*, pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie – 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje ( lub obiady wg programu ); opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW.


Cena nie obejmuje:

Wizy armeńskiej – ok. 8 USD ( na lotnisku )

Dopłaty do pokoju 1 osobowego w wysokości 170 EUR
Napiwków w wysokości 30 EUR /opłata obowiązkowa/


Uwagi
•program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom;
•dokument niezbędny do wyjazdu: paszport;
•zaliczka wymagana przy zapisie 1000 zł

 

PROGRAM PIELGRZYMKI

1 dzień : JEROZOLIMA

Wylot z Pragi o godzinie 23:55 (zbiórka na lotnisku 2 godziny wcześniej). Przylot na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie o godzinie 4:55, transfer do hotelu w Jerozolimie. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek

2 dzień: BETLEJEM – JEROZOLIMA

Późne śniadanie, zwiedzanie Betlejem , miejsce narodzin Jezusa – Bazylika Narodzenia z Grotą Narodzin, Pole Pasterzy.

Następnie zwiedzanie Ain Karem - kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela i kościół Nawiedzenia św. Elżbiety. Po południu zwiedzanie Nowej Jerozolimy : Knesset (Parlament), Menora (Świecznik Siedmioramienny), Yad Vashem – pomnik ofiar Holokaustu. Kolacja i nocleg w hotelu.

3 dzień: JEROZOLIMA

Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto - zwiedzanie kościoła „Pater Noster” , panorama Doliny Cedronu i Starego Miasta ze Wzgórzem Świątynnym: Kopuła Skały zwana Złotym Meczetem Omara, meczet Al-Aksa; następnie spacer w dół wzgórza Drogą Niedzieli Palmowej do kościoła Dominus Flevit, Ogrodów Getsemani i Bazyliki Agonii (Wszystkich Narodów), Kościół i Grób NMP (wg tradycji Kościoła Wschodniego). Stare Miasto: Ściana Płaczu u stóp Wzgórza Świątynnego (wejście do meczetów na Wzgórzu Świątynnym możliwe jedynie dla muzułmanów), Via Dolorosa (Droga Krzyżowa) wiodąca na Golgotę, Bazylika Grobu Pańskiego; Kościół św. Anny (wg tradycji miejsce narodzenia Marii), Sadzawka Betesda, więzienie Chrystusa i miejsce biczowania; Syjon z Wieczernikiem, Grobem Króla Dawida, kościół Zaśnięcia NMP. Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

4 dzień: cesare A – Hajfa - NAZARET – Kana - Góra Tabor - TYBERIADA

Śniadanie. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej – portu i miasta założonego przez Heroda Wielkiego, zwiedzanie historycznych ruin: antyczny teatr, port, hipopodrom itp. Przejazd do Hajfy – portu i jednego z najstarszych miast basenu Morza Śródziemnego, malowniczo położonego u stóp góry Karmel – Grota Eliasza i Kościół NMP Pani Karmelu. Przejazd do Nazaretu , miejsca, gdzie Archanioł Gabriel objawił się Maryi i zwiastował narodzenie Jezusa; a następnie życia Św. Rodziny i dzieciństwa Jezusa – zwiedzanie Bazyliki Zwiastowania. Wizyta w Kanie Galilejskiej , gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu – przemiany wody w wino podczas wesela. Wjazd taksówkami na Górę Tabor , miejsce Przemienienia. Następnie przejazd nad Jezioro Galilejskie, kolacja i nocleg w hotelu.

5 dzień: GALILEA: Kafarnaum - Tabgha – Góra Błogosławieństw – Jardenit - Amman

Po śniadaniu zwiedzanie Kafarnaum : zwiedzanie ruin starożytnej synagogi i domu Św. Piotra. Następnie Tabgha , kościół upamiętniający cud rozmnożenia chleba i ryb. Kościół „Prymatu Św. Piotra” na brzegu Kinneretu - miejsce namaszczenia Piotra na głowę Kościoła oraz cudownego połowu ryb. Góra Błogosławieństw z kaplicą upamiętniającą Kazanie na Górze. Przejazd do Doliny Jordanu. Przystanek w Jardenit – baptysterium - tradycyjne miejsce chrztu pierwszych chrześcijan nad rzeką Jordan. Przejazd do hotelu w Ammanie, kolacja, nocleg

 6 dzień: Amman –Góra Nebo – Madaba – kerak – Petra

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Ammanu – zwiedzanie miasta , w starożytności położonego podobnie, jak Rzym na siedmiu wzgórzach – pozostałości starożytnej Filadelfii, jak nazywało się miasto należące do Dekapolis w czasach greckich i rzymskich – rzymski amfiteatr, wykuty w zboczu wzgórza, cytadela z fragmentami rzymskich, bizantyńskich i arabskich budowli; uwagę zwraca szczególnie odrestaurowana świątynia Herkulesa i fortyfikacje odnowione przez Umajjadów. Wyjazd na południe słynną malowniczą Droga Królewską, którą podążał prawdopodobnie Abraham w drodze z Mezopotamii do Kanaanu a następnie Mojżesz wiódł Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Przejazd do Madaby – słynącej z niezwykłych mozaiek z czasów bizantyjskich, w tym pochodzącej z VI w n.e. mapy Palestyny i Dolnego Egiptu w kościele Św. Jerzego. Wizyta na Górze Nebo na skraju Wschodniego Brzegu, skąd w pogodny dzień można zobaczyć Morze Martwe, a nawet wieże kościołów Jerozolimy; z tego miejsca Mojżesz miał ujrzeć przed śmiercią Ziemię Obiecaną, do której nie dane było mu wejść; jest to też jedno z domniemanych miejsc pochówku Mojżesza. Postój nad Wadi al –Mujib, uważanym za dolinę biblijnej rzeki Arnon, granicę między królestwem Ammonitów a Moabitów; postój w punktach widokowych nad kanionem, który osiąga ponad 1000m głębokości i uznawany jest za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Jordanii. Zwiedzanie okazałej twierdzy krzyżowców Krak de Moabites w Kerak . Dalszy przejazd do Petry. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

7 dzień: P etra - WADI RUM - Akaba

Po śniadaniu zwiedzanie Petry , „różowego miasta Nabatejczyków”, wykutego w skałach; droga do Petry wiedzie przez niewiarygodnie wąski i kręty wąwóz – szczelinę skalną, o dł 1,2 km i ścianach, sięgających miejscami 200m, zwany Siq . Najbardziej znaną i efektowną budowlą Petry jest grobowiec, zwany Skarbcem, a także Klasztor, amfiteatr, Grobowce Królewskie, i in. (przejażdżka konna podczas zwiedzania ruin miasta). Przejazd do WADI RUM – urzekającego jednymi z najpiękniejszych pustynnych krajobrazów na świecie, które opisywał m.in. Lawrence z Arabii - przejażdżka jeepami, podczas której podziwiać można niezwykłe formacje skalne z wyrytymi inskrypcjami Nabatejczyków i plemion beduińskich. Przejazd do hotelu w Akabie. Obiadokolacja, nocleg.

8 dzień: MORZE MARTWE – Masada

Po śniadaniu wjazd do Izraela. Przejazd przez przejście graniczne w Aravie. Przejazd przez pustynię w rejon Morza Martwego. Zwiedzanie Masady - pochodzącej z czasów Imperium Rzymskiego twierdzy Zelotów (wjazd i zjazd kolejką linową). Postój nad Morzem Martwym – leżącym w najgłębszym zakątku Ziemi, blisko 400 m poniżej poziomu morza, dzięki dużemu zasoleniu woda leczy i goi. Czas wolny na kąpiele i relaks. Przyjazd do Jerozolimy, kolacja i nocleg w hotelu.

9 dzień: PUSTYNIA JUDZKA – Qumran – JERYCHO

Przejazd przez Pustynię Judzką do Qumran – osady wspólnoty Esseńczyków, gdzie znaleziono bezcenne manuskrypty, tzw. Zwoje znad Morza Martwego, m.in. najstarsze kopie biblijnych tekstów. Przejazd do Jerycha – najstarszego, położonego poniżej poziomu morza miasta na świecie - mury miasta liczące ponad 8000 lat, drzewo Zacheusza – najstarsze na świecie, Góra Kuszenia. Przyjazd do Jerozolimy, czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

10 dzień: WYLOT DO POLSKI

Śniadanie w formie pakietu i transfer na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie – wylot o godzinie 6:05.Przylot do Pragi o godzinie 9:20.

Termin: 12.02 – 21.02.2012

Cena: 3490 zł

Cena zawiera: przelot, opłaty lotniskowe, transport autokarem, zakwaterowanie w hotelach *** (9 noclegów), wyżywienie HB (9 x śniadania i obiadokolacje), program zwiedzania, ubezpieczenie KL i NW, opiekę pilota i lokalnych przewodników na miejscu.

Cena nie zawiera: taksy izraelskiej w Aravie (ok.28 USD), opłaty wyjazdowej z Jordanii (ok. 12 USD), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – ok.160 USD, zwyczajowych napiwków (ok. 40 USD), dodatkowych posiłków, napojów do obiadokolacji, dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych i kosztów rezygnacji, wycieczek fakultatywnych.

UWAGA!

Ze względu na to, że w każdym kraju kontrahent podstawia lokalny autokar, przekraczanie granic odbywa się pieszo.

Godziny wylotu ustalane są przez przewoźnika i mogą ulec zmianie. Ostateczne potwierdzenie godzin wylotu odbywa się z reguły na 3 dni przed wylotem.

Dzień pierwszy i ostatni przeznaczone są na podróż, a cena została skalkulowana z uwzględnieniem ewentualnych niedogodności wynikających z tego faktu.

PROGRAM jest RAMOWY I MOŻE ULEC DROBNYM ZMIANOM, JEDNAK WSZYSTKIE MIEJSCA I OBIEKTY PRZEWIDZIANE DO ZWIEDZANIA ZOSTANĄ ZACHOWANE, CHOĆ W INNEJ KOLEJNOŚCI.


PROGRAM:

1 dzień:

wylot z Wrocławia do ANTALYI, godz. …. Przylot do Turcji, godz. …. (czasu tureckiego). Transfer do hotelu. Nocleg.

2 dzień:

Śniadanie. Wypoczynek. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień:

Śniadanie. Wyjazd do Kapadocji . Po drodze zwiedzanie Konyi - starożytne Ikonium, potem stolica Turków Seldżuckich; siedziba i miejsce grobu założyciela zakonu Wirujących Derwiszów - mistyka Cellaledina Rumi, zwanego Mevlaną, żyjącego w XIII w.; do dziś ważne centrum religijne – jedno ze świętych miast islamu - zwiedzanie meczetu z grobem Mevlany. Kolacja i nocleg k/ Göreme.

4 dzień:

Śniadanie. Zwiedzanie Kapadocji - krainy o bogatej przeszłości historycznej i niezwykłym krajobrazie. Cała Kapadocja pocięta jest gęstą siecią dolin i malowniczych wąwozów, niekiedy bardzo głębokich. W ścianach znajdują się liczne otwory jaskiń i grot, tworzących podziemne miasta. Największą atrakcją tego regionu są skalne formacje, zwane „czarodziejskimi kominami”, o niezwykłych fantastycznych kształtach. Kościoły wydrążone w tufie wulkanicznym z pięknymi freskami przedstawiającymi tematy biblijne były centrum chrześcijaństwa na tych terenach w okresie od VII do XIII wieku. Zwiedzanie podziemnego miasta Derinkuyu - posiadało 8 podziemnych pięter (z czego 5 udostępnionych jest do zwiedzania), mogących pomieścić ponad 2000 ludzi. Podziemne miasta z kanalizacją i doskonałym systemem wentylacyjnym służyły jako schronienie dla miejscowej ludności w czasie wojen, najazdów, prześladowań. Muzeum na wolnym powietrzu w GÖREME – skupisko wydrążonych w tufie wulkanicznym kościołów, kaplic i klasztorów z doskonale zachowanymi freskami, wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wizyta w wytwórni dywanów – pokaz metod tkania i wzorów z różnych prowincji Turcji. Uçhisar – skalne miasto-zamek wykute w tufowych stożkach, skalnych grzybach i piramidach. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dla chętnych „wieczór turecki” z pokazem tradycyjnych tureckich tańców (25 €).

5 dzień: Kapadocja

Śniadanie, przejazd do Ihlary - pełen wrażeń spacer piękną doliną, w której skałach wykuto ponad 100 kościołów. Avanos - słynne z produkcji ceramiki. Wizyta w manufakturze onyksu. Zwiedzanie skalnego muzeum w Zelve – dolinie, będącej niegdyś samotnią bizantyńskich mnichów, gdzie przetrwały malowane kościoły i schroniska wyciosane w skale . Baśniowe kominy w Pasabaag. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

6 dzień:

Śniadanie. Przejazd przez Kayseri – starożytną Cezareę – dawną stolicę królestwa Kapadocji do Adiyamanu . Kolacja. Nocleg.

7 dzień:

przed świtem wjazd na Górę Nemrut , gdzie znajdują się gigantyczne posągi – pozostałość hierotezjonu – świątyni bogów i grobowca Antiocha I, władcy królestwa Komageny z I w. p.n.e.; możliwość podziwiania wschodu słońca w niezwykłej scenerii świątyni Antiocha. W drodze powrotnej postój przy grobowcach władców Królestwa Komageny. Powrót do Adiyamanu, śniadanie. Przejazd nad Eufrat, postój przy tamie Ataturka, a następnie przejazd do Harran – osady o charakterystycznej zabudowie

(domy – ule), nieprzerwanie zamieszkiwanej od 8 tysiąclecia p.n.e.; wg tradycji wiele lat spędził tu Abraham podczas swej długiej wędrówki. Kolacja i nocleg w Urfie.

8 dzień:

Śniadanie. Zwiedzanie Urfy (później Edessa ), gdzie mieszkał Terach, ojciec Abrahma, po opuszczeniu starożytnego Ur; według islamu to miejsce urodzin i cudownego ocalenia proroka Abrahama z płomieni; zwiedzanie kompleksu meczetów z sadzawką i grotą Abrahama, medresy „Abdurahman” i „Makhran Al Kalil” oraz Cytadela. Przejazd do Mardin i zwiedzanie miasta położonego na stromym wzniesieniu, ze wspaniałym widokiem na Równinę Mezopotamską. Piękną architekturę miasta tworzą zabytkowe meczety (m.in. Ulu Cami z XII w.), medresy i kościoły oraz labirynt stromych, wąskich uliczek.

9 dzień:

Śniadanie. Przejazd do położonego w pobliżu Mardin klasztoru Deyrul Zarafan, będącego od k. V w ośrodkiem wspólnoty chrześcijan syryjskich, zwanych jakobitami. Następnie zwiedzanie klasztoru Mar Gabriel , założonego w 397 r. n.e. - jednego z najstarszych, działających nieprzerwanie. Przejazd w dolinę rzeki Tygrys. Zwiedzanie Hasankeyf - miasta wykutego w skałach nad doliną Tygrysu. Przejazd do Diyarbakir - zwiedzanie – Stare Miasto otoczone bazaltowymi murami o długości 5 km , z 72 wieżami i 4 bramami: Wielki Meczet – jedno z najświętszych miejsc islamu, karawanseraj Hasana Paszy, minaret na 4 nogach . Powrót do Mardin. Obiadokolacja. Nocleg.

10 dzień:

Śniadanie, Postój w Gazi Antep - zwiedzanie muzeum archeologicznego z zabytkami pochodzącymi z rzymskiego miasta kolonialnego – Zeugma. Przejazd do Antakyi . Obiadokolacja. Nocleg.

11 dzień:

Śniadanie. Przejazd do Antakyi , starożytnej Antiochii nad Orontesem, założonej przez Selukosa, tetrarchę Aleksandra Macedońskiego; Antiochia była miejscem, z którego wyruszał Św. Paweł w kolejne podróże misyjne. Zwiedzanie: kościół Św. Piotra w grocie, uznawanej za pierwszy kościół chrześcijański. Zwiedzanie Muzeum Narodowego z najwspanialszą w Turcji kolekcją mozaiek z okresu rzymskiego. Przejazd do Adany, a następnie Tarsu. Obiadokolacja, nocleg.

12 dzień:

Śniadanie. Zwiedzanie Tarsu , rodzinnego miasta św. Pawła; zwiedzanie miejsca, gdzie miał znajdować się dom rodzinny Św. Pawła, obecnie znajduje się tu studnia, zwana studnią Św. Pawła. Z czasów rzymskich pozostały także fragmenty bazaltowej drogi oraz imponująca brama miejska. Zwiedzanie Jaskiń - Nieba (poświęconej Matce Bożej) i Piekła (według starożytnych była zejściem do podziemnego świata) w Korykos . W pobliżu znajduje się bizantyjski Zamek Panny położony na wysepce na otwartym morzu. Kolacja i nocleg k/ Silifke.

13 dzień:

Śniadanie. Przejazd do Silifke starożytnej Seleucji, miasta wodza Aleksandra Wielkiego - Seleukosa; miejsce śmierci cesarza Fryderyka Barbarossy podczas trzeciej wyprawy krzyżowej; znajduje się tu grota Św. Tekli, uważanej za pierwszą osobę nawróconą przez Św. Pawła. Zwiedzanie Anamur – dawnego Anamurium – jest to najdalej na południe wysunięty punkt wybrzeża śródziemnomorskiego Turcji z bizantyjskimi twierdzami – Marmure i Softa Kalesi; zwiedzanie zamku krzyżowców oraz Anamurionu, wymarłego bizantyjskiego miasta. Przejazd do Alanyi. Kolacja i nocleg.

14 dzień:

Śniadanie. Czas wolny. Odpoczynek. Obiadokolacja. Nocleg.

15 dzień:

Pożegnanie z Turcją. Zwiedzanie ANTALYI , stolicy Tureckiej Riwiery - spacer po zabytkowej osmańskiej dzielnicy KALEICI wokół dawnego rzymskiego portu, Żłobiony Meczet – symbol miasta, Brama Hadriana. Obiadokolacja. Transfer na lotnisko . Wylot z ANTALYI, godz. …. Przylot do Wrocławia, godz. …..

CENA ZAWIERA : przelot samolotem, noclegi (na trasie w hotelach ***/****, klimatyzowany autokar / bus, wyżywienie - śniadania i obiadokolacje wg programu, polski pilot, przewodnik turecki, ubezpieczenie.

CENA NIE ZAWIERA : wizy tureckiej – 20 USD / 15 €, biletów wstępów do zwiedzanych obiektów – 120 €, obowiązkowych napiwków – 30 €, napojów do obiadokolacji.

UWAGA

Godziny wylotu ustalane są przez przewoźnika i mogą ulec zmianie. Ostateczne potwierdzenie godzin wylotu odbywa się z reguły na 3 dni przed wylotem.
Dzień pierwszy i ostatni przeznaczone są na podróż, a cena została skalkulowana z uwzględnieniem ewentualnych niedogodności wynikających z tego faktu.
PROGRAM jest RAMOWY I MOŻE ULEC DROBNYM ZMIANOM, JEDNAK WSZYSTKIE MIEJSCA I OBIEKTY PRZEWIDZIANE DO ZWIEDZANIA ZOSTANĄ ZACHOWANE, CHOĆ W INNEJ KOLEJNOŚCI.

 Kontakt: Jan Klinkowski, ul. Sikorskiego 1; 59-220 LEGNICA;
tel. 609302649
e-mail: jon.klinkowski@wp.pl

 
Copyright 2011 Paweł, odwiedziło nas : licznik osób